Czy to z powodów oszczędnościowych, czy też ze względu na przywiązanie do autentycznego smaku, założenie niewielkiego ogródka warzywnego jest dobrym pomysłem. Nie tylko przyniesie ci świeże produkty, ale także okazję do spędzenia czasu na wolnym powietrzu oraz bezcenną satysfakcję z samowystarczalności.
Wyznaczenie miejsca
Wbrew pozorom nie potrzebujesz dużego areału do uprawy na własny użytek. Starczy ci nawet kilka, kilkanaście metrów kwadratowych. Ważne jednak by było to nasłonecznione i w miarę możności oddalone od drzew, krzewów, żywopłotów i ulic miejsce.
Oprócz słońca Twoje rośliny będą wymagały regularnego podlewania, więc nie zawsze możesz polegać na deszczu. Ogródek powinien znajdować się blisko ujęcia wody lub być zaopatrzony w system irygacyjny, ponieważ warzywa wymagają cowieczornego podlewania.
Kluczowy jest dobór gleby – najlepsza będzie bogata w próchno. Przepuszcza ona jednak dużo wody, więc możesz rozważyć dodanie cięższych odmian dla związania podstawy. Nie zadowalaj się półśrodkami, smak warzyw w największej mierze zależy od jakości gleby.
Dobór roślin
Jedną z wielu zalet domowego ogródka jest własny dobór bukietu warzyw które niedługo wylądują na Twoim stole. Pamiętaj, żeby sprawdzić które z nich będą harmonijnie wzrastać, dla przykładu bazylia nie powinna być posadzona w pobliżu majeranku, a rośliny strączkowe źle oddziaływają na cebulowe. Jeśli nie masz doświadczenia w uprawie, trzymaj się tych łatwiejszych w utrzymaniu, takich jak szczypiorek, rukola czy fasolka szparagowa.
Jedynym Twoim ograniczeniem jest przestrzeń, dlatego zainteresuj się miniaturowymi odmianami pomidorów, ogórków czy dyni. Nie bój się także wykorzystywać roślin cieniolubnych, które mogą wzrastać pod ich większymi kompanami. Nie uznawaj wolnego miejsca – zawsze znajdzie się przestrzeń na bazylię, tymianek czy sałatę.
Wysiew
Przed rozsianiem koniecznie zadbaj o spulchnienie gleby. Dzięki temu korzenie roślin będą miały pod dostatkiem wody i powietrza. Przygotuj także grządki, możesz do tego wykorzystać sznurek. Pamiętaj by zostawić co najmniej 20 centymetrów na ścieżkę, a same rzędy nie powinny być zbyt szerokie dla łatwiejszego podlewania.
Uważnie zapoznaj się z datami wysiewu zamieszczonymi na opakowaniach. Jeśli przegapiłeś porę, nie martw się – możesz także dokupić gotowe rozsady.
Pielęgnacja ogródka warzywnego
Nie zapomnij o zadbaniu o swoje warzywa. Pamiętaj więc o odchwaszczaniu a także koniecznie podlewaj rośliny, możliwie regularnie. I pamiętaj – praca włożona w Twój własny ogródek zwróci się dziesięciokrotnie.
Leave a Reply