Convallaria majalis L, czyli nasza rodzima konwalia majowa występuje powszechnie w całym kraju. Spotkać ją można w lasach, ale jest też bardzo popularną rośliną ozdobną uprawianą w ogrodach. Trudno się dziwić, konwalia, choć niewielka i niepozorna, wygląda pięknie, a pachnie równie ładnie i intensywnie.
Konwalia majowa jest byliną, którą charakteryzuje system podziemnych kłączy, rozrastający się płytko pod powierzchnią gleby. Nadziemną część rośliny stanowią podłużne, zakończone ostrym wierzchołkiem z jednej, a ogonkiem z drugiej strony, liście. Kwiaty konwalii gromadzą się w jednostronne grona, mają formę zbliżoną do dzwonka i skierowane są ku dołowi. Konwalie dobrze czują się w częściowo zacienionych miejscach, na żyznych i przepuszczalnych glebach. Rozmnażają się wegetatywnie poprzez system kłączy, dlatego też łatwo się rozrastają, stając się czasem trudne do usunięcia.
Lanuszka, choć piękna, potrafi być zabójcza. Wynika to z substancji toksycznych, które zawarte są w każdej części tej rośliny. Hodując konwalię w ogrodzie należy zachować czujność, zwłaszcza, jeśli przebywają w nim dzieci i zwierzęta. Spożycie owoców, kwiatów lub liści konwalii może
spowodować poważne zatrucie, a w ostateczności nawet śmierć. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Warto też dodać, że równie toksyczna, co sama roślina, jest woda z wazonu, w którym konwalie stały.
Mimo tego niebezpieczeństwa, konwalia majowa jest również wykorzystywana w celach leczniczych. Surowiec zielarski stanowią kwiatostan i liście, a czasem też kłącza. Produkuje się z nich głównie nalewki będące składnikami niektórych leków nasercowych. Należy pamiętać, że gotowe preparaty z wyciągiem z konwalii powinno się stosować zgodnie z zaleceniami i bezwzględnie przestrzegać sugerowanych dawek. Stosowanie przygotowanych domowymi sposobami nalewek i wywarów z konwalii może wywołać niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki.
Konwalie, które tak pięknie i bujnie zdobią ogrody i lasy, równie uroczo prezentują się jako bukiety w wazonach. Co więcej, są wytrzymałe, więc po ścięciu utrzymają świeżość przez kilka dni. Roztaczają przy tym swój słodki, charakterystyczny zapach. Wykorzystywane są w wiązankach ślubnych, a ich olejki eteryczne już dawno zostały docenione jako składnik perfum.
Leave a Reply