Aby uzyskać ładny i efektowny ogród trzeba sporo się natrudzić. Zgrabnie wytyczone ścieżki, oczko wodne, fontanna – wszystko to wymaga wiele wysiłku. Ale po skończonej pracy, można wreszcie usiąść i pełni dumy cieszyć się z dobrze wykonanej pracy. Usiąść, no właśnie, ale na czym?
O meblach ogrodowych przeważnie myśli się na końcu, gdy wszystko, lub prawie wszystko jest już gotowe. Meble ogrodowe powinny być stanowić kompromis między funkcjonalnością, a estetyką. Powinny także charakteryzować się odpowiednią jakością wykonania i trwałością.
Naturalnie, jeśli mamy bardzo ograniczony budżet i nie zależy nam na estetyce, zakupimy najtańsze hipermarketowe plastiki kojarzące się z podrzędnymi barami typu fast-food. Nie wyrządzajmy sobie jednak takiej krzywdy. Nawet z tworzywa sztucznego możemy znaleźć coś pasującego do wystroju naszego ogrodu, nie będącego uosobieniem tandety i kiczu.
Oczywiście, najlepiej kupować meble w komplecie, wówczas ominiemy problem dopasowania stylem i odcieniem poszczególne akcesoria. Tak więc wraz ze stołem ogrodowym dokupmy w tej samej serii i fotele, leżanki oraz ławki. Często nabędziemy w zestawie i funkcjonalny parasol wraz odpowiednią doń podstawą.
Jeśli chodzi o użyty materiał, z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie nawiązującego stylem do wystroju ogrodu. Wspomniany Jeśli podoba nam się nowoczesny wygląd, sięgniemy po eleganckie aluminium, często w kombinacji z technorattanem. Niestety takie rozwiązania mogą trochę kosztować. Z kolei żeliwne czy stalowe meble dobrze wkomponują się w tradycyjnie lub rustykalnie urządzony ogród – ich plusem jest niewygórowana cena, mankamentem zaś spora waga. Drewno zaś to materiał uniwersalny, nadający się do każdego typu ogrodu – ten materiał jednak wymaga określonych prac konserwacyjnych, impregnacji czy olejowania (drewna egzotyczne).
Do niedawna modne były meble wykonane z rattanu czy innych plecionek. Obecnie trend nieco się zmienił. Wcale nie oznacza to, że meble plecionkowe wyszły z mody, przeciwnie. Jednak zamiast delikatnego rattanu, mało odpornego na warunki atmosferyczne – przede wszystkim mowa tu wilgoci, stosuje się obecnie technorattan lub inny rodzaj plecionek syntetycznych, praktycznie niezniszczalnych.
Leave a Reply