Marzec to miesiąc, w którym ogrodnicy i działkowcy ochoczo zacierają ręce: wreszcie nadchodzi wiosna, a między topniejącym śniegiem pojawiają się pierwsze krokusy. Wszystko budzi się powoli do życia, jednak na ten zielony powrót warto się odpowiednio przygotować. Ten szybki poradnik podpowie, jakie prace ogrodnicze należy wykonać w czasie przedwiośnia, by przygotować rośliny na zielony wybuch energii.
Drzewa i krzewy
Jeśli prognoza pogody nie przewiduje już przymrozków, śmiało możemy pozbyć się zimowych osłon z drzew i krzewów. Początek marca to również czas ich przycinania. Wykonujemy więc cięcia: formujące (gdy rośliny są zbyt nieforemne lub gdy chcemy je zagęścić), prześwietlające (gdy pędów jest za dużo, tworzą gąszcz) oraz sanitarne (usuwamy połamane, chore lub stare pędy). Wyrównujemy także żywopłoty. Jeśli chcemy posadzić nowy żywopłot lub drzewko – teraz jest na to najlepszy moment! W marcu przesadzamy również młode drzewa i krzewy, jeśli jest taka potrzeba. Przesadzone rośliny obficie podlewamy, natomiast wszystkie drzewa i krzewy warto podsypać kompostem, aby na „start” zasilić je minerałami.
Rośliny jednoroczne i dwuletnie
Jeśli w lutym wysiewaliśmy nasiona do skrzynek lub doniczek, w marcu powinny intensywnie kiełkować – to czas na pikowanie i sporządzanie sadzonek, które następnie należy przenieść w ciepłe i słoneczne miejsce, dbać o wilgotność powietrza i intensywnie podlewać. Jednocześnie przygotowujemy dla nowych roślin glebę: wzruszamy ją, usuwamy chwasty, podsypujemy kompostem. Gdy marcowa pogoda jest sprzyjająca, możemy wysiewać już warzywa, niektóre rośliny ozdobne oraz skalne. Natomiast zeszłoroczne kwiatostany przycinamy na odpowiedniej wysokości. To również właściwy czas, aby zreperować uszkodzone siatki i ogrodzenia, zapobiegając w ten sposób zdeptaniu wszystkich kiełkujących, delikatnych łodyżek.
Trawnik
Pierwszym krokiem ku regeneracji trawnika jest złapanie za wachlarzowe grabie, które dokładnie oczyszczą go ze starych liści i gałęzi. Następnie zasypujemy i wygładzamy ewentualne kretowiska (możemy też skorzystać ze specjalnych środków odstraszających krety). Zeszłoroczną trawę kosimy nisko nad ziemią. Niezbędna będzie też aeracja, a po tym procesie warto zabrać się za trawnikowe braki: należy wysypać je żyzną glebą, wysiać nasiona trawy, przykryć je centymetrową warstwą ziemi i lekko uklepać. Warto też zasilić murawę specjalnym nawozem.
Zima pozostawiła po sobie niemały bałagan, ale w czasie ogrodowych porządków warto pomyśleć o pięknie nadchodzącej wiosny – to na pewno doda nam zapału i chęci do pracy!
Leave a Reply