Passiflora to przepiękna roślina, która rozpromieni każde wnętrze. Jej bogata szata kolorów sprawia, że jest coraz chętniej uprawianą rośliną w Polsce. Mimo że jej polski odpowiednik to „męczennica” jej hodowla nie jest męcząca ani dla właściciela ani dla samej rośliny.
Przetrzymywanie i ogólne zasady hodowli Passiflory
Pierwszą ważną rzeczą przy hodowli Passiflory jest wybór odpowiedniego okazu. Kupując Passiflorę zwróćmy więc uwagę na to, by jej okaz opiewał w wiele zamkniętych pęków.
Od maja do września Passiflorę można trzymać na zewnątrz, np. na balkonie. W pozostałych miesiącach jej miejsce powinno być wewnątrz mieszkania.
Pamiętajmy, by nie przetrzymywać rośliny w miejscach narażonych na zimne powietrze oraz deszcze. Zwróćmy jednak uwagę, że w okresie zimowym wymagana temperatura powinna wynosić nie więcej niż 17 °C (dla Passiflory olbrzymiej i pasiastej) oraz 10°C (dla Passiflory błękitnej, jadalnej oraz koralowej). W okresie letnim wymagana temperatura to 20-25°C. Miejsce rozwoju rośliny powinno być przewiewne i dobrze oświetlone (najlepiej poprzez światło rozproszone).
Ziemia, w której Passiflora najlepiej się rozwinie to ziemia żyzna i próchnicza, której odczyn jest lekko kwaśny,
Jak podlewać Passiflorę?
Z początkiem marca Passiflorę należy podlewać dość obficie. Czasami nawet do 2 razy dziennie. Taką tendencję należy utrzymać w kolejne, ciepłe i słoneczne dni. Wraz z kończącym się okresem letnim, pod koniec sierpnia podlewanie stopniowo ograniczamy.
Przycinanie Passiflory
Passiflorę powinno skracać tak, by zostały na niej od ok. 5-6 węzłów. Czynność tą należy wykonywać pod koniec lutego, czyli tuż przed jej przesadzaniem.
Nawożenie Passiflory
Podobnie jak w okresie obfitego podlewania roślinę w okresie marzec – wrzesień powinno się nawozić. Do tego celu wykorzystajmy wieloskładnikowy nawóz, który zastosujemy co 7-14 dni.
Co jaki czas należy przesadzać Passiflorę?
Najlepszym miesiącem na przesadzenie Męczennicy jest marzec. Młodsze okazy powinno się przesadzać co rok. Starsze najlepiej jest przesadzać co 2 lata.
Pielęgnacja Passiflory nie należy do trudnych czynności. Warto zagłębić się w jej wymagania, by przy odpowiednim zadbaniu cieszyć się jej widokiem przez długi czas.
Leave a Reply