Najpopularniejsze, najchętniej w ogrodach sadzone powojniki wielkokwiatowe reprezentowane są przez ponad czterysta odmian we wszystkich prawie kolorach i kombinacjach barw. Różnią się też siłą wzrostu, obfitością i porą kwitnienia, a także budową kwiatów. Wszystkie są wieloletnimi pnączami o cienkich, do dwóch, trzech metrów długich pędach i jajowatych, gładkich, ciemnozielonych liściach, których ogonki mają zdolność owijania się wokół podpór. Powojniki sadzi się przy różnego rodzaju drabinkach, kratownicach, parkanach lub puszcza swobodnie na krzewy i niewysokie drzewa. Wymagają głęboko uprawionej, próchniczej gleby, z dodatkiem chudej gliny, starego obornika i gruzu wapiennego. Powojniki lubią mieć „gorącą głowę i chłodne nogi”, więc stanowisko powinno być słoneczne, ale podsadzone niższymi roślinami, ocieniającymi dolną część pędów. Handel obecnie oferuje rośliny w pojemnikach, więc praktycznie można je sadzić przez cały sezon. Na zimę warto podsypać kopczykiem kompostu lub kory.
Kilka najciekawszych odmian powojnika to:
Andromeda – wielkokwiatowy, wczesny, o dużych kwiatach, które na przełomie maja i czerwca są półpełne, a pod koniec lata kwitną pojedynczymi, kremoworóżowymi kwiatami z ciemną pręgą przechodzącą przez środek płatka.
Belle of Waking – wczesny, kwiaty duże, na zeszłorocznych pędach pełna, a na tegorocznych pojedyncze, popielato-niebieskie.
Comtesse de Bouchaud – późny, kwiaty średniej wielkości, różowe. Silnie rośnie i kwitnie bardzo obficie w czerwcu, aż do września.
Dr Ruppel – kwiaty duże, różowe z karminową pręgą. Kwitnie w maju oraz w lipcu. Woli lekko ocienione stanowiska.
Monte Cassino – polska odmiana, o dużych, purpurowych, aksamitnych kwiatach. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Niobe – to również odmiana polska. Kwiaty duże, ciemnoczerwone z jasnymi pręcikami. Kwitnie w czerwcu, a później powtórnie od lipca do września.
Leave a Reply