Wcześniejsze posty dotyczyły sposobów walki z żywymi szkodnikami. W tym wpisie skupimy się na roślinnym szkodniku – perzu.
Najbardziej uciążliwym z występujących w Polsce czterech gatunków perzu, jest perz właściwy. Jest to roślina bylinowa z rodziny wiechlinowatych. Porasta przede wszystkim obszary Europy i Azji, lubując się w klimacie kontynentalnym oraz subkontynentalnym.
Perz pomimo swych ziołowo-leczniczych właściwości zaliczany jest przede wszystkim do bardzo agresywnych chwastów, trudnych do wyeliminowania, które atakują najczęściej trawniki i pola uprawne.
Do gleby trafiają najczęściej razem z nasionami innych roślin, z którymi następnie wygrywa w rywalizacji o wodę i światło.
Perz jest chwastem szczególnie trudnym do usunięcia, ponieważ jest rośliną o dużej odporności na wszystkie niekorzystne warunki atmosferyczne.
Najlepszym, bo najskuteczniejszym sposobem na perz jest zastosowanie chemicznych oprysków z herbicydu systemicznego. Środek ten jest bardzo mocny i niszczy całą roślinę razem z korzeniami. Substancja jeszcze przez pewien czas będzie utrzymywać się w glebie, dlatego należy oprysk ten zastosować na co najmniej miesiąc przed sianiem, aby zdążył się rozłożyć. Następnie najlepiej jeszcze przekopać całą powierzchnię.
Jeżeli na naszym polu uprawnym znajdują się już rośliny i nie mamy możliwości zastosowania herbicydu, nie pozostaje nam nic innego jak mechaniczne usuwanie perzu.
Sposobem na perz w trawniku jest jego bardzo częste koszenie, które wzmacnia trawę dzięki czemu będzie miała ona szansę zagłuszyć perz.
Leave a Reply