Ślimaki, w przeciwieństwie do mrówek, nie posiadają absolutnie żadnych pozytywnych cech. Ich działania mogą tylko zaszkodzić roślinom w naszym ogrodzie. Bez skrupułów więc zaliczamy je do grupy szkodników, których z ogrodu należy się pozbyć.
Ślimaki najbardziej lubią miejsca ciemne i wilgotne, na żer wychodzą rano i wieczorem lub w czasie deszczowej i pochmurnej pogody.
Ślimaki są bardzo żarłoczne, a ich łupem padają najczęściej młode pędy roślin. Najbardziej szkodliwe są ślimaki nagie (bez muszli): pomrowik plamisty, ślinik luzytański.
Aby ustrzec się przed atakiem ślimaków, trzeba działać jeszcze przez pierwszymi oznakami inwazji. Nie należy kusić szkodników sadząc w ogrodzie rośliny szczególnie przez nie lubiane. Trudno jednak rezygnować z sadzenia sałaty, buraków, czy astrów i aksamitek. Roślinami, które skutecznie mogą odstraszyć ślimaki są: mydlnica lekarska, macierzanka, a także majeranek.
Innym sposobem na ślimaki jest zastawianie na nie pułapek. Wiedząc jakie miejsca lubią te mięczaki, możemy sztucznie stworzyć im wilgotną kryjówkę, w której skryją się podczas upalnego dnia. Może to być mokra deska, kamień, liście kapusty, kawałki ziemniaków czy marchwi. Gdy ślimaki zgromadzą się w tym miejscu, wystarczy zebrać je do wiaderka i wyrzucić na jakąś łąkę daleko od ogrodu.
Innym rodzajem pułapki jest wkopanie w ziemie głębokiego pojemnika, do którego wlejemy piwo. Ślimaki zwabione zapachem tego alkoholu po prostu wpadną do środka.
W sklepach ogrodniczych do kupienia są również chemiczne preparaty zwalczające ślimaki. Pamiętać jednak należy o tym, aby stosować je z umiarem i według instrukcji znajdującej się na opakowaniu.
Leave a Reply