Uprawa rzepaku należy do bardzo rozwojowych i opłacalnych upraw. Roślina ta ma jednak sporo wymagań co do podłoża, na którym rośnie. Wymaga również odpowiedniej ochrony i właściwego nawożenia. Jeśli jednak uprawiany jest w dobry sposób może przynieść bardzo obfite plony. Uprawa rzepaku ozimego wymaga odpowiedniej wiedzy, sprawdź jak powinna wyglądać krok po kroku, na co warto zwrócić uwagę oraz jakie ziarno wybrać.
Podstawowym czynnikiem we właściwym rozwoju rzepaku jest wysoki odczyn w skali pH, czyli duża zasadowość gleby. Poziom pH niższy niż 5,8 uniemożliwi prawidłowy rozwój roślin oraz nieodpowiednie przyswajanie składników odżywczych z gleby oraz zmniejszy efektywność stosowanie nawozów. Kolejnym, kluczowym czynnikiem przy właściwej uprawie rzepaku jest umiejscowienie go w odpowiednim płodozmianie.
Najlepsza dla tego gatunku będzie gleba po uprawie roślin strączkowych, zbożowo – strączkowych oraz po uprawie wczesnej odmiany ziemniaków. Za niekorzystny uważa się siew rzepaku bezpośrednio po przedniej jego uprawie, gdyż może to skutkować utratą cech jakościowych. W przypadku zasiewu rzepaku bezpośrednio po zbożach, należy starannie przygotować glebę. Ściernisko powinno być usunięte jak najszybciej to możliwe, a następnie należy wykonać orkę siewną na głębokość 20-22 centymetrów na tyle wcześnie, aby gleba zdążyła osiąść przed zasianiem rzepaku.
Kiedy miejsce jest już wybrane i odpowiednio przygotowane można rozpocząć siew rzepaku. Zanim to jednak nastąpi, należy wybrać odpowiednią odmianę rośliny, która najlepiej dostosuje się do warunków i zapewni uprawę zgodną z ostatecznym przeznaczeniem. Eksperci z Syngenty polecają trzy rodzaje odmian, mieszańcowe, kiłoodporne oraz linniowe, a każdy z rodzajów ma kilkanaście gatunków nasion.
Każdy z gatunków posiada inne cechy charakterystyczne i różne parametry wytrzymałości na zmienność pogody, wysokość oraz czas zbiorów czy odporność na stres i choroby. Spośród dostępnych odmian należy wybrać taką, która będzie najbardziej odpowiednia do warunków glebowych i przyniesie najlepsze efekty uprawy. Kiedy nasiona i odmiana rzepaku zostaną wybrane można przystąpić do siewu. Siew powinien się odbywać na głębokości około 2 centymetrów i w przypadku tej rośliny ważne jest, aby ten odbył się możliwie wcześnie, a co ważne, nie przekroczył zalecanego terminu. Najlepszy termin na zasiew rzepaku to druga połowa sierpnia, w zależności od regionu od 15 do 25 dnia miesiąca. Termin zasiewu jest bardzo ważny, gdyż roślina musi osiągnąć odpowiednią wielkość na czas zimowania. Jeśli zostanie zasiana zbyt późno, może to zmniejszyć plony nawet o 15 procent.
Technologia uprawy rzepaku ozimego opiera się również na odpowiedniej ochronie rośliny oraz wspomaganiu jej prawidłowego rozwoju za pomocą odpowiedniego nawozu. Na każdym etapie wzrostu rośliny należy stosować inny rodzaj nawozu oraz inne środki ochronne. Rzepak na etapie kiełkowania, wschodu i formowania rozety potrzebuje przede wszystkim właściwej ochrony przed chwastami. Kiedy wchodzi w fazę wypuszczania pąków i kwitnienia, należy wzbogacić odżywianie o środki regulujące wzrost i dające ochronę przed chorobami. W ostatniej fazie, tuż przed zbiorem natomiast należy przeprowadzić desykację.
Zbiór rzepaku odbywa się jednorazowo i najlepiej wykonać go z pomocą kombajnu. Podczas zbioru może nastąpić rozsypanie się nasion, aby tego uniknąć, przez rozpoczęciem zbiorów można zastosować specjalne preparaty, których zadaniem będzie sklejenie nasion, co zapobiegnie ich rozsypywaniu się.
Leave a Reply