Wertykulacja i aeracja naszej gleby

Wertykulacja i aeracja naszej gleby

Chcąc cieszyć się zdrowym i efektownym trawnikiem musimy go nie tylko nie tylko regularnie nawadniać, kosić i nawozić, ale również spulchniać i napowietrzać glebę. W tym celu w naszym ogrodzie przydadzą się takie urządzenia, jak aerator czy wertykulator. Czym są i jak działają?


Aeracja, jak sama nazwa wskazuje, polega na napowietrzaniu gleby. Do tego służy szereg narzędzi o rozmaitym działaniu i metodzie działania. By spulchnić i napowietrzyć glebę można nakłuwać ją kolcami lub rurkami o długości kilkunastu centymetrów, bądź też nacinać grunt ostrzami umocowanymi na wałku. Tę pierwszą metodą stosują aeratory, tę drugą – wertykulatory.

Aeratory ogrodowe i wertykulatory możemy podzielić na te z napędem, lub bez. Tak na przykład spotkamy w sprzedaży aeratory w postaci specjalnych sandałów, które w podeszwie mają wbite kolce. Chodząc w nich po trawniku, spulchniamy go. Takie rozwiązanie nadaje się jednak tylko na bardzo małe obszary.
Bardziej rozbudowane urządzenia do aeracji to wałki z nabitymi na nich kolcami. Ręczne wertykulatory ogrodowe z kolei przypominają grabie o długich ostrzach – niektóre z nich posiadają też kółka do łatwiejszego prowadzenia.

Inną klasą są urządzenia wyposażone we własny napęd z wyglądu przypominające kosiarkę do trawy. Są to narzędzie wielofunkcyjne, mogą zarówno wertykulować, jak aerować, a nawet kosić. W zależności od napędu, można podzielić je na spalinowe lub elektryczne. Takie urządzenia przeznaczone są do dużych i bardzo dużych areałów.

Przy kupnie dogodnego dla nas urządzenia patrzmy na takie parametry, jak szerokość robocza – co wpływa na szybkość i zasięg narzędzia, jak i na głębokość roboczą – od czego zależy skuteczność areacji/wertykulacji. W przypadku zaś jednostek elektrycznych i spalinowych dochodzą inne cechy urządzenia: moc, głośność, waga czy pojemność kosza, gdzie magazynowane są organiczne odpadki. Niektóre tego typu narzędzia oferują w zestawie bardzo ciekawe dodatki poprawiające wygodę i kulturę pracy.

 

 

zdjęcie: Vít Švajcr, licencja CC BY-SA 3.0

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *