Sierpień to miesiąc kojarzący się przede wszystkim ze żniwami. Kiedy z pól powoli znikają kombajny, większość rolników zaczyna myśleć już o zbiorach warzyw. Tymczasem sierpień to dobry miesiąc na posianie niektórych gatunków warzyw. Choć może wydawać się to nieco kontrowersyjnym pomysłem, nie ma obaw – ciepłe noce i pogodne dni zapewnią posadzonym roślinom odpowiednie warunki do wzrostu.
Zamiast więc kupować warzywa z markecie czy lokalnym sklepiku, lepiej samemu je wyhodować. Lista warzyw, które posiane w sierpniu zdążą jeszcze wyrosnąć przed pierwszymi przymrozkami jest całkiem pokaźna.
Sałata
To roślina tzw. „długiego dnia”. Najlepiej rośnie wczesną wiosną i pod koniec lata. Jeśli więc macie ochotę na chrupiące, zielone listki z własnej grządki, śmiało możecie posiać sałatę w sierpniu. Niezależnie od tego, czy do wysiewu wybierzecie sałatę masłową, lodową, czy rzymską, pod koniec lata będziecie mogli znów poczuć się jak na wiosnę, zbierając główki sałaty z przydomowej grządki.
Rukola
Z roku na rok ta roślina z rodziny kapustnych staje się coraz popularniejsza w Polsce. Jej charakterystyczny lekko ostry smak zdobywa podniebienia kolejnych miłośników „zieleniny”. Tymczasem wciąż niewiele osób decyduje się na własnoręczną uprawę tej rośliny, kupując w sklepach rukolę sprowadzaną zza granicy. Tymczasem nasionka rukoli można kupić w każdym sklepie ogrodniczym i wysiać ją nawet w doniczce, by cieszyć się jej niepowtarzalnym smakiem także zimą.
Rzodkiewka
Kolejne warzywo kojarzące się z wiosną, które bez przeszkód wyrośnie posiane także w sierpniu. Należy jednak pamiętać, by posiać ją w innym miejscu, niż to, na którym rosła wiosną, a także regularnie podlewać.
Koper ogrodowy
Wysiany na początku sierpnia zdąży jeszcze urosnąć przed pierwszymi przymrozkami (na które jest bardzo wrażliwy). Podobnie jak w przypadku rzodkiewki, należy pamiętać o jego regularnym podlewaniu, co zapewni szybszy wzrost rośliny.
Roszponka
Jedna z łatwiejszych w uprawie roślin, którą można wysiać nawet we wrześniu, bez obaw, że nie zdąży wyrosnąć przed chłodnymi jesiennymi dniami. Roślina ta nie ma także szczególnych wymagań glebowych, a co najważniejsze jest odporna na przymrozki.
Cebula
To jedyna z roślin w tym zestawieniu, która posiana w sierpniu, będzie nadawała się do zbioru dopiero wiosną w kolejnym roku. Jest kilka odmian cebuli przeznaczonej do siewu ozimego, niezależnie od tego, na która się zdecydujesz, pamiętaj o właściwym nawadnianiu uprawy i usuwaniu chwastów z grządek, dopóki pogoda na to pozwala.
Szpinak
Szpinak to prawdziwa kopalnia witamin, a na dodatek jest on na tyle odporny na niskie temperatury, że można wysiewać go do gruntu aż trzy razy w roku. Z uwagi na krótki okres wegetacyjny tej rośliny, wysiany na początku sierpnia, będzie gotowy do zbioru już w październiku. Pod koniec sierpnia i we wrześniu można wysiewać odmiany odporne na mróz, których zbiór będzie możliwy w kwietniu następnego roku.
Niezależnie od tego, jakie warzywa wybierzesz do sierpniowego wysiewu, pamiętaj, że podstawą każdej uprawy jest odpowiednie przygotowanie gleby – usunięcie chwastów i spulchnienie ziemi, do czego przydadzą się odpowiednie narzędzia ogrodnicze.
Jeśli sierpień i wrzesień nie będą obfitowały w deszcze, trzeba także pamiętać o regularnym podlewaniu posadzonych roślin. Warto zadać sobie trochę trudu i zamiast przygotowywać już pole do zimy, posiać jeszcze na nim któreś z wymienionych wyżej roślin, by jesienią móc zajadać się pełnymi witamin świeżymi warzywami z własnej uprawy.
Leave a Reply