Zwalczanie wieloletnich chwastów

Zwalczanie wieloletnich chwastów

Chwasty to zmora każdego działkowicza. Nie dość, że szpecą działkę, to jeszcze nie pozwalają szybko rosnąc warzywom, kwiatom i innym roślinom. Potrafią zaatakować nawet trawnik. Najczęściej spotykanym jest perz, ale trafiają się także okazy skrzypu polnego, mniszka, powoju, babki lancetowatej.

 

Najgorszą zmorą jest perz rozłogowy. Ten wieloletni chwast z rodziny wiechlinowatych rozmnaża się na dwa sposoby – przez nasiona oraz przez rozłogi. Dlatego walka z nim jest trudna, bo fragmentaryzacja kłączy nie przynosi efektu – wyrosną z nich kolejne chwasty. Dlatego walka z perzem musi być zaplanowana i systematyczna.

Latem przekopujemy ziemię nawet na głębokość do 15 centymetrów – tak daleko sięgają korzenie perzu. Należy przerzucać ziemię w taki sposób, aby rozłogi były na wierzchu. Przy ciepłej pogodzie rozłogi szybko wyschną i będzie je można łatwo wybrać. Natomiast jeśli pogoda jest deszczowa to rozcina się perz szpadlem i czeka aż zaczną znów rosnąć. Wtedy kłącza nieco osłabiają się i można przekopać glebę z perzem na dużą głębokość, aby perz nie miał szans na ponowne wyrośnięcie.

Innym „mokrym” sposobem na pozbycie się perzu (jeśli występuje na trawniku) jest regularne ścinanie trawy zaraz przy podłożu i podlewanie trawnika dwa razy dziennie. Tak karkołomne zadanie ułatwią zestawy do podlewania automatycznego. Oprócz nawadniania trzeba nawozić trawnik. Po dwóch, trzech miesiącach perz powinien zniknąć. Można również zastosować chemiczne opryski, ale trzeba pamiętać, ze nigdy nie pozostają obojętne na zdrowie człowieka i wchłaniają się w glebę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *