Weganizm to styl życia, zyskujący coraz większą ilość sympatyków. Weganizm głównie kojarzyć się może z dietą polegającą na rezygnacja ze spożywania produktów zwierzęcych. Weganizm jednak nie kończy się na diecie. Weganie dążą do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z codziennego jadłospisu, ale również ze wszystkich innych aspektów życia – kosmetyków, czy ubrań. Nic dziwnego, że także weganizm pojawił się również jako element techniki uprawy roślin.
Wszystkim growerom znane są organiczne techniki uprawy. W ciągu ostatnich lat stały się one głównym nurtem w domowych uprawach. Wyłączając składniki chemiczne sztucznego pochodzenia, takie jak nawozy i pestycydy, stawiają w zamian na naturalne dodatki i mikroorganizmy, staramy się by nasza uprawa była jak najbardziej ekologiczna. Uprawa wegańska jest też uprawą organiczną, lecz rozwinięta o krok dalej. W organicznych uprawach wegańskich poza eliminacją środków chemicznych, nie stosuje się ponadto żadnych preparatów zawierających związki pochodzenia zwierzęcego (takich jak mączka mięsno-kostna, mączka rybna, odchody, rogów, kopyt, czy wełny), oprócz gleby wzbogaconej o drobnoustroje i substancje odżywcze pochodzenia roślinnego.
Założenia wegańskiej uprawy nie powinny dziwić. W naturze rośliny, rzadko mają styczność
z pozostałościami pochodzenia zwierzęcego. Ich kontakt z produktami zwierzęcymi charakterystyczny jest w uprawach. Uprawa wegańska skupia się na wykorzystaniu w podłożu bakterii oraz grzybów.
W odróżnieniu od składników zwierzęcych, które nie są przez rośliny wchłaniane, w uprawie wegańskiej dąży się do stanu, w którym całość składników odżywczych pochodzących z odpadów roślinnych zostanie spożytkowana przez bakterie i grzyby, które z kolei wspierają ekosystem, z którego roślina czerpie dostępne składniki odżywcze. Brak nawozów zwierzęcych składniki zwierzęce nie powoduje żadnych pozostałości w roślinach, co wpływa na jakość plonów. W ofercie growshopów możemy znaleźć szeroki wybór mieszanek glebowych zawierających sprzyjające uprawom pleśnie i grzyby.
Najlepszym wegańskim sposobem na zapewnienie składników odżywczych uprawianym przez nas roślinom jest wykorzystanie kompostu. Do jego produkcji możemy użyć wszystkich odpadów roślinnych, które sami wytwarzamy lub do których mamy dostęp – sadzonek trawy, starych owoców i warzyw, wodorostów i prawie każdej inne zielonej rośliny. Jeśli nie mamy dostępu do odpadów roślinnych lub po prostu nie dysponujemy warunkami do produkcji kompostu, możemy wykorzystać gotowe nawozy wegetariańskie, na przykład nawozy firmy Biobizz. Korzyści płynące z używania nawozów wegańskich są takie same jak w przypadku tradycyjnych nawozów organicznych. Chroni on i stymuluje układ odpornościowy rośliny zwiększa jej metabolizm i wspomaga wchłanianie składników pokarmowych.
Źródło: Growtent.pl – Growshop Warszawa
Leave a Reply