Uciążliwi sąsiedzi to prawdziwa zmora każdego mieszkańca domów jednorodzinnych. Potrafią skutecznie denerwować, podglądać i irytować zwłaszcza wtedy, kiedy akurat najmniej mamy na to ochotę.
Niestety szczęście nie posiadania sąsiadów, zdarza się bardzo rzadko. Właściwie to trzeba by było mieszkać na prawdziwym pustkowiu żeby nie narażać się na szpiegowskie oko nieznośnego sąsiada, które wywęszy na nawet z dużej odległości.
Jeśli zatem nie mamy większego wyboru, a nasz dom usytuowany jest pomiędzy dwoma innymi działkami, nie pozostaje nam nic innego jak wpasować się idealnie w krajobraz nas otaczający.
Odgrodzić od sąsiada możemy się właściwie na kilka sposobów. Najszybszym i najtańszym rozwiązaniem jest jednak posadzenie żywopłotu-czyli roślinki, która dzięki swojej zwartej strukturze zasłoni całą naszą działkę.
Rodzaje żywopłotów-czyli co i jak?
Żywopłot to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie chcą od razu inwestować w grupy mur. Na początku dobrze jest podjąć decyzję o tym, czy nasz żywopłot ma być formowany, czy nieformowany.
Jeśli bowiem umiejętnie dobierzemy gatunki roślin będziemy mogli cieszyć się piękną kompozycją na długie lata.
Żywopłoty formowane różnią się od nienormowanych głównie tym, że wymagają od nas regularnego strzyżenia. Można im nadać bardzo różną formę, nawet geometryczną. Wszystko zależy od tego, co akurat sobie wymyślimy.
Wysokość tego rodzaju żywopłotów może sięgać nawet do kilku metrów. Może też świetnie wkomponować się w ogrodzenie.
Bardzo gęsty żywopłot tworzą szczególnie rośliny zimozielone.
Drugi rodzaj żywopłotu, złożony z roślin nieformowanych nie ma tak gęstej struktury jak poprzednik. Może jednak rosnąć do nieograniczonych rozmiarów, tak jak normalne rośliny.
Ogólnie czas, który trzeba zarezerwować dla roślin tworzących nasz żywopłot, tak by uzyskać wysoką ścianę to około 2 lata. Warto zatem pomyśleć o nim już na etapie budowy domu, by w momencie zamieszkania żywopłot był już dość wysoki.
Leave a Reply