Dla osób mieszkającym w bloku, balkon jest w zasadzie jedynym miejscem, gdzie mogą uprawiać rośliny i spędzać wolny czas. Gama roślin jaka może zdobić nasz balkon jest naprawdę bogata: od pelargonii, stokrotek, po petunie i zioła jak szałwia, bazylia czy mięta. Wśród nich możemy znaleźć również nowe odmiany pięknych, dekoracyjnych kwiatów.
Najlepiej wybierać jest rośliny o długim okresie kwitnienia. Będą pięknie prezentować się aż do jesieni. Należą do nich rośliny jednoroczne jak np. żeniszek meksykański, begonia stale kwitnąca, nasturcja większa, niecierpek, petunia ogrodowa, lobelia przylądkowa, aksamitka rozpierzchła i wąskolistna, tytoń Sandera, portulaka wielkokwiatowa i cieniolubna, nemezja powabna, werbena. Długim okresem kwitnienia charakteryzują się też rośliny wieloletnie, np. pelargonie ogrodowe i bluszczolistne, fuksja, begonia bulwiasta, dalia, długopędowe odmiany petunii i werbeny. Na balkonach rośliny najczęściej sadzi się do skrzynek balkonowych, ale również dobrym pomysłem jest wykorzystanie stojących donic. koszy i innych pojemników. Można tworzyć barwne kompozycje, zestawiając ze sobą odmiany jednego gatunku różniące się kolorem kwiatów, np. pelargonie lub niecierpki o kwiatach białych, różowych i bordowych. Ważnym uzupełnieniem takich kompozycji są rośliny o ozdobnych liściach. Atrakcyjne srebrne liście mają: kocanki włochate i włoskie, starzec popielny.
Stopniowo w Polsce pojawiają się do niedawna niedostępne rośliny, takie jak bakopa, osteospermum, bidens, scevola, brachycome, lantana, które lubią miejsca słoneczne, a ich długie zwisające pędy pokrywają się mnóstwem kwiatów. Dodatkowo są bardzo proste w pielęgnacji. Jeżeli szukamy oryginalnych rozwiązań, możemy do pojemników z roślinami sezonowymi dosiać rośliny jednoroczne. Na balkonach świetnie prezentują się też yukki ogrodowe czy nawet iglaki. Jeżeli jesteśmy zwolennikami kultury wschodu, możemy wystylizować nasz mini ogród na chiński, poprzez wprowadzenie kamieni, figurek, mis czy miniaturowych fontann.
Rośliny balkonowe można uprawiać w uniwersalnej ziemi kwiatowej. Gatunki, które wymagająwyjątkowo zasobnego podłoża, najlepiej sadzić w specjalnym, przeznaczonym dla nich podłożu. Rośliny należy systematycznie je podlewać i nawozić, a także usuwać obumarłe kwiaty.
Leave a Reply