Co to jest graca i do czego nam się przyda?

Co to jest graca i do czego nam się przyda?

Nie każdy początkujący, a nawet bardziej doświadczony ogrodnik zna się na wszystkich rodzajach narzędzi ogrodniczych. Jednym z mniej popularnych przedmiotów, które mogą nam się przydać w uprawie ogródka, nawet najmniejszego, jest graca. Do czego ona służy?

karczowanie, graca, plewienieGraca to drobne narzędzie ogrodowe, które jest przydatne do wielu prac, związanych z uprawą roślin. Mianem tym określa się tak naprawdę zespół przyrządów, których różnego rodzaju głowice robocze są osadzone na trzonie. Do grac możemy zaliczać motykę, kultywatory, pazurki i grace kabłąkowe.

Do czego przyda nam się graca?

Graca ma różne zastosowanie i zależy to głównie od jej rodzaju, ale również od naszych potrzeb – możemy ją bowiem wykorzystywać na różne sposobny. Głównymi czynnościami, które wykonuje się za jej pomocą jest jednak: spulchnianie ziemi i plewienie.

W ogrodzie

W naszej przydomowej działce szczególnie pomocna będzie zwykła motyka, dzięki której wygodnie podważmy rośliny, których chcemy się pozbyć lub je wykopać. To narzędzie będzie bardzo przydatne wiosną do przygotowywania grządek na nowe uprawy, a także w okresach zbiorów i przygotowywania ziemi na zimowanie. Motyką wygodnie przekopiemy rabaty. Możemy zaopatrzyć się w taką z długim trzonkiem, żeby nie musieć się schylać – taka motyka szczególnie nada się do większych grządek i roślin, których korzenie są mocniej wrośnięte w glebę. Niektóre grace mogą być także dwustronne – i mieć widełki, którymi można od razu przygotować ziemię do wysiewu.

Motyka przyda nam się również przy plewieniu uciążliwych chwastów, na przykład mleczy, które słyną z tego, że nie da się ich łatwo wyciągnąć ręką.

Na działce

Grace z długą głowicą, przypominające nieco z wyglądu siekierę, przydadzą nam się do karczowania, co szczególnie przyda nam się na zarośniętej działce, którą dopiero przygotowujemy do zagospodarowania. Takie narzędzie ułatwi nam pozbywanie się większej ilości, bujnie rosnących chwastów, a nawet krzaków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *