Cyklamen perski

Cyklamen perski

Jedną z popularnych odmian roślin doniczkowych (pokojowych) jest cyklamen perski. Roślina ta należy do gatunku roślin wieloletnich, a jej rodziną są pierwiosnkowate. Kwiatu tego nie należy mylić z alpejskim fiołkiem. Jest on bardzo podobny z wyglądu jednak należy nawet do innej rodziny.

Cyklamen perski jest rośliną dziko rosnącą w górzystych terenach Europy, Azji Zachodniej, a także Afryki Północnej. Uprawiany jednak najczęściej jako ozdobna roślina w doniczkach.
Ta bulwiasta roślina może osiągać wielkość do czterdziestu centymetrów wysokości. Jej wygląd zależny jest właśnie od rodzaju bulwy, z której wyrasta. Ma to największy wpływ na wygląd liści rośliny. Rodzaj odmiany natomiast wpływa na ich barwę. Od jasnozielonej do ciemnozielonej, na której bardzo dobrze widoczne jest unerwienie.
Cyklamen perski kwitnie w okresie od jesieni do wiosny. Kwiaty mogą być koloru białego, różowego lub czerwonego. Odmiany różnicują wielkość kwiatów oraz ich odcień. Pędy kwiatowe wyrastają bezpośrednio z bulwy rośliny.
Sztuczna hodowla tego kwiatu wpłynęła na liczne jej odmiany. Cyklameny pojedyncze należą do najstarszej z odmian. Dalej wyróżniamy cyklameny pastelowe, cyklameny z grupy Plenum, Duplex, Fimbriatum, Rococo, Odoratum, Decora, a także cyklameny miniaturowe oraz uprawiane dla kwiatów ciętych.
Ta ozdobna roślina w polskim klimacie może być hodowana wyłącznie w warunkach domowych. W krajach cieplejszych jest ozdobą również ogrodów. Jest możliwość, aby cyklameny uprawiać w polskich ogrodach, jednak konieczne będzie wykopywanie bulw przed nadejściem zimy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *