Dlaczego pergola to przydatny element architektury ogrodowej?

Dlaczego pergola to przydatny element architektury ogrodowej?

Sposobów na zaaranżowanie zacienionego miejsca, w którym będziesz mógł wypoczywać podczas szczególnie upalnych dni jest kilka. Możesz oczywiście postawić gotową altankę drewnianą lub murowaną, ale wiąże się z tym już dosyć poważny nakład pieniędzy. Jeśli zatem nie chcesz lub nie stać cię na taki wariant możesz także postawić na pergolę, która nie tylko sprawdzi się jako praktyczne zadaszenie, ale również pozwoli otrzymać bardzo ciekawą kompozycję roślinną.
Pergola to idealna podpora dla różnych roślin pnących. W zależności od tego, czy wolimy kolory, czy też zieleń, możemy dobrać takie gatunki, które będą dla naszego ogrodu wystarczającą ozdobą.
Pergole możemy kupić jako gotowe konstrukcje bezpośrednio w marketach budowlanych lub stworzyć je na samodzielnie z drewnianych desek.
To jaką wysokość uzyskamy uzależnione jest od tego jakiego rodzaju konstrukcji potrzebujemy. Nasza pergola może mieć kilkadziesiąt centymetrów lub wysokość znacznie przekraczającą 2 metry. Jej wysokość i cała konstrukcja powinny być dostosowane do obciążenia jakie dla niej planujemy.
Pergole wspierana na konstrukcjach murowanych nie są u nas tak popularne jak w innych krajach europejskich np. we Francji. Mają jeden plus potrafią podtrzymać naprawdę duży ciężar.

Jeżeli chodzi o pergole wykonane z drewna to podstawowym zabiegiem jaki trzeba wykonać zanim na konstrukcji zacznie wić się roślina to impregnacja. Powierzchnię całego drewna dobrze jest pokryć odpowiednim środkiem, któremu drewno będzie bezpieczne na szkodliwe działanie wody oraz wiatru.

Pamiętajmy również o tym, by dół naszej pergoli, zwłaszcza ten, który znajdzie się w ziemi zabezpieczyć preparatem.
Pergola to nie tylko ozdoba dla naszego ogrodu ale również element praktyczny. Chroni nas przed wiatrem i osłania przed wścibskimi sąsiadami.

Inne ciekawe porady tutaj: http://artykulis.pl/dom-i-ogrod/przechowujemy-przyprawy.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *