Domowe sposoby na choroby i szkodniki

Domowe sposoby na choroby i szkodniki

Coraz więcej mówi się o szkodliwości i trudnych do przewidzenia efektach stosowania chemicznych środków. Zdając sobie sprawę, że nie są one bez wpływu na nasze zdrowie, szukamy alternatywnych rozwiązań. Jak uwolnić ulubionego doniczkowego kwiatka przed mszycami, z czego sporządzać napary i wyciągi, którymi spryskamy chore rośliny ogrodowe? Zapraszam do lektury.

Najprostszym i najtańszym środkiem, którym możemy sporo zdziałać, jest woda. Poprzez włożenie rośliny do wanny i zmycie silnym strumieniem, możemy ograniczyć inwazję takich szkodników jak mszyce i przędziorki. Należy pamiętać o wcześniejszym okryciu ziemi w doniczce ochronną folią. Polewamy zarówno górną, jak i dolną stronę liści. Niestety, zabiegi z użyciem ekologicznych środków wymagają wytrwałości i zwykle trzeba je kilkakrotnie powtarzać. Fundujmy więc naszej chorej roślince kąpiel co kilka dni – w celu eliminacji kolejnych pokoleń intruzów, które z pewnością wylęgną się z jaj (są mocno przyklejone do liści i przez to trudne do usunięcia). Jeśli mamy do czynienia z małym kwiatkiem, można odwrócić donicę do góry dnem i zanurzyć w wodzie całą zieloną część (mszyce wypłyną). Przed zastosowaniem tej metody należy pamiętać o sprawdzeniu, czy chora roślina dobrze znosi moczenie. Zaraz po zabiegu nie należy wystawiać jej na słońce.


Rośliny są naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami. Wiele z nich wytwarza substancje, z których można sporządzić chroniące przed atakiem chorób i szkodników napary, wyciągi, odwary oraz gnojówki. Do gotowego środka warto dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń – by lekarstwo nie spływało z liści. Większość z naturalnych preparatów przynosi rezultaty w walce z wieloma szkodnikami, a rośliny do ich sporządzenia są bardzo łatwe do znalezienia. Przyjrzymy się zatem najpopularniejszym z nich:

Aksamitka – wyciąg działa na mszyce, wywar na choroby grzybowe.
Cebula – wyciąg/napar jest skuteczny w walce z mszycami, napar pomaga na choroby grzybowe i przędziorki
Bylica piołun – wyciąg płoszy mrówki, susz odstrasza gryzonie, zaś wyciąg – ślimaki
Mniszek – wyciąg jest dobry na przędziorki, wywar i gnojówka ma działanie wzmacniające i usprawniające kondycję naszych roślin.

Więcej domowych sposobów znajdziesz tutaj: http://ogrod.leroymerlin.pl/sposoby.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *