Fundament ogrodzenia – najważniejsze zasady wykonania

Fundament ogrodzenia – najważniejsze zasady wykonania

Ogrodzenie to inwestycja na lata, dlatego powinno być wykonane solidnie. Aby płot okalający naszą działkę pełnił swoje zadanie w należyty sposób przez długi czas, konieczne jest wykonanie solidnego fundamentu. Oto kilka najważniejszych zasad, jakimi należy się kierować, podczas przygotowania podmurówki.

Fundament służy przekazaniu obciążenia konstrukcji do gruntu, a w rezultacie pozwala na jej posadowienie. Stanowi on niezbędny element większości ogrodzeń, dlatego stanowi pierwszy etap prac.

Głębokość wykopu

siatka ogrodowa

Przygotowanie wykopu pod fundament najlepiej zlecić specjalistom, który wykonają to zadanie za pomocą koparki. Głębokość wykopu jest bowiem znaczna – w zależności od rodzaju gruntu oraz regionu klimatycznego, może ona wynosić od 60 do nawet 140 cm . Chodzi bowiem o to, aby fundament był położony poniżej strefy zamarzania gruntów, ponieważ ziemia pod wpływem niskich temperatur zwiększa swoją objętość. Mogłoby to powadzić do zniszczenia fundamentu. Tylko odpowiednio wykonany fundament jest w stanie udźwignąć ciężar całej konstrukcji. Z kolei praktyczne informacje, które pomogą nam wybrać materiał, z którego wykonamy ogrodzenie, zostały zawarte w artykule pt. Z czego wykonać ogrodzenie działki?

Uwaga na wilgoć

Wody gruntowe mogą mieć bardzo negatywny wpływ na kondycję fundamentu – mogą prowadzić nie tylko do powstawania nieestetycznych wykwitów, ale też do pękania podmurówki. Dlatego właśnie należy wykonać izolację przeciwwilgociową. Możemy przygotować ją przy użyciu masy bitumicznej lub zwykłej papy.

Uzbrojenie

fence-450670_1280

Jeśli podłoże, w którym planujemy osadzić nasz fundament cechuje się małą zwartością i jest to np. gleba piaszczysta, konieczne jest wykonanie uzbrojenia podmurówki. Odpowiednio przygotowane pręty tworzą szkielet fundamentu, dzięki czemu zwiększają jego parametry wytrzymałościowe.

Rodzaj zaprawy

Należy również zwrócić uwagę na rodzaj zaprawy zastosowanej do wykonania fundamentu. Powinna być ona dostosowana do materiału wykończeniowego, jaki wykorzystamy następnie do budowy ogrodzenia. Tego typu informacje znajdują się zazwyczaj na opakowaniach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *