Gdy w naszym ogrodzie jest kret?

Gdy w naszym ogrodzie jest kret?

Piękny trawnik to marzenie każdego zapalonego ogrodnika. Niestety w uzyskaniu planowanego efektu bardzo szybko mogą nam przeszkodzić różne czynniki: po pierwsze sucha gleba, po drugie zbyt duże zacienienie terenu, po trzecie zwierzęta domowe i wreszcie po czwarte… nikt inny jak kret.

Niestety pomimo swojego uroczego wyglądu i całkiem małej postury – kret potrafi wyrządzić w naszym ogrodzie, a szczególnie w trawniku, naprawdę duże spustoszenie.

Co zatem zrobić, by skutecznie walczyć z kretami?
Kret to bardzo rodzinne zwierzątko, które przyzwyczaja się do danego miejsca. Niestety pomimo różnych zabiegów potrafi do nas wracać nawet kilka razy.

W jaki sposób krety niszczy nasz trawnik? Przede wszystkim drąży w nim bardzo głębokie korytarze, które mogą przekraczać nawet 100 m. Chcąc wydostać się na zewnątrz usypują natomiast wzgórki ziemi w różnych miejscach trawnika.

Takie kopce ziemi wyglądają dosyć nieestetycznie i naruszają strukturę naszej trawy.
Skutecznym sposobem radzenia sobie z kretami jest np. siatka ze sztucznego tworzywa, którą rozkładamy na powierzchni ziemi. Na tak przygotowanym podłożu dopiero należy posiać trawę lub rozłożyć trawę w rolkach.
Z kolei tam, gdzie nie jest możliwe rozłożenie siatki możemy zamontować urządzenia emitujące fale dźwiękowe nieprzyjemne dla kretów. Dobrym sposobem jest także wysypanie odstraszającego środka w obrębie norki lub bezpośrednio do niej.
Niecodziennym sposobem na pozbycie się kretów jest również zamontowanie wiatraczka w norce (odstrasza zwierzę), wyłożenie trawnika substancjami zapachowymi w postaci skórki cytryny, liści czarnego bzu, czosnku.

Inne porady zobacz tutaj: http://artykulis.pl/dom-i-ogrod/osy-przyjaciele-czy-odwieczny-wrog.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *