Gdzie sadzić hortensje?

Świat roślin jest wspaniały, pociągający i niezwykle tajemniczy. Wiele jest pięknych kwiatów. Jednym z nich bez wątpienia jest hortensja ogrodowa. Jest to krzew ozdobny. Warto wiedzieć, że uprawa tych cudownych roślin nie jest skomplikowana. Jednakże trzeba uwzględnić pewne zasady, bo w przeciwnym przypadku nie otrzymasz oczekiwanych wyników. Sprawdź, gdzie sadzić hortensję, aby cieszyć się pięknym urodzajem. Porady związane z uprawą innych roślin ogrodowych znajdziesz na stronie naszego partnera https://www.taniobuduj.com.pl/kategoria/ogrod/.

Hortensja – charakterystyka

Hortensję kochają i duzi i mali, kobiety i mężczyźni, gdyż jest to bardzo ładny krzew. Jest łatwy w uprawie, ale trzeba ją właściwie pielęgnować. Kwitnienie tego daru natury przypada na przełom czerwca i lipca. Cechą wyróżniającą są cudowne kwiaty, które mogą być czerwone, niebieskie, różowe, fioletowe, a także białe. Uzależnione to jest od kwasowości gleby. Gdy ma ona odczyn zasadowy kwiaty hortensji stają się czerwone, natomiast na kwaśnym gruncie możesz podziwiać rośliny w przybierające barwę niebieską bądź fioletową.

Uprawa hortensji

Hortensja ogrodowa ma dość duże wymagania glebowe. Dobrze rozwija się na podłożu przepuszczalnym, próchniczym i wilgotnym. Nie lubią one ciężkich gleb. Co więcej, stanowisko powinno być też słoneczne lub półcieniste. Zdecydowanie najkorzystniej kwiaty te czują się w klimacie morskim: wilgotnym i łagodnym. Mają one także duże potrzeby pokarmowe. W czasie kwitnienie i wzrostu musisz nawozić te rośliny nawozem specjalnie przeznaczonym do hortensji. Dzięki temu zadbasz o dostarczenie mikro i makroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Co więcej, nawozy te regulują odczyn podłoża. W ten sposób możesz także wpływać na barwę kwiatów.

Istotne jest także to, że te dary natury w bardzo znaczący sposób odczuwają brak wody. Gdy lato jest suche i gleba piaszczysta koniecznie trzeba je intensywnie podlewać. W sytuacji niedostatecznej ilości wody może dojść do usychania liści i kwiatostanów. W czasie wzrostu i rozwoju należy je podlewać każdego dnia. Co więcej, podczas tej czynności nie możesz lać wody na kwiaty, gdyż hortensja jest na ten zabieg bardzo wrażliwa. Rośliny te trzeba także okrywać na zimę.

Gdzie hortensje czują się najlepiej?

Hortensje preferują klimat morski, wilgotny i łagodny. Wymagają gleb przepuszczalnych i próchniczych. Nie lubią gruntów ciężkich i gliniastych. Hortensje zdecydowanie najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach. Można je uprawiać w gruncie, jak i w donicach. Rośliny te z powodzeniem można sadzić na tarasie lub altanie. Może stanowić pojedynczy okaz, ale także odnajdzie się w grupie krewniaków na tle trawnika. W tle można posadzić także iglaki. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj cisy. Hortensje wspaniale nadają się na kwiaty cięte.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *