Jak chronić i pielęgnować drewno?

Jak chronić i pielęgnować drewno?

Nie ulega wątpliwości, że drewno jest jednym z materiałów, który w naszych domach i mieszkaniach prezentuje się wyjątkowo efektownie. By jednak mogło zachwycać swoim wyglądem przez wiele lat, należy je odpowiednio pielęgnować.

W ofercie sklepów znajdziemy szereg środków do ochrony i pielęgnacji drewna. Wśród najpopularniejszych wymienia się bejce, impregnaty, lakiery, lazury oraz oleje i woski.

Bejce do drewna

Bejce i lakierobejce będą polecane osobom, które chcą nieco zmienić kolor drewna. Bejca służy przede wszystkim do dekoracji powierzchni, ponieważ wnika w drewno i barwi je. Jednak pomalowane bejcą drewno trzeba zabezpieczyć przed wilgocią, pokrywając je lakierem.

Lakierobejce natomiast łączą w sobie właściwości bejc i lakierów. Dzięki temu pomalowanych nią powierzchni nie musimy dodatkowo zabezpieczać.

Impregnaty do drewna

Kupując środki do drewna możemy również zdecydować się na impregnaty, które zapewniają kompleksową ochronę drewnianych powierzchni przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Podstawowy podział wyróżnia impregnaty wodochronne, ochrony biologicznej, ochrony przeciwsłonecznej oraz ogniochronne. Z kolei biorąc pod uwagę skład chemiczny impregnatów do zastosowań zewnętrznych możemy podzielić je na olejowe, rozpuszczalnikowe, solne oraz ochronno-dekoracyjne.

Lakiery do drewna

Lakiery tworzą na powierzchni drewna twardą, gładką i przezroczystą powłokę, która podkreśla jego walory dekoracyjne. Powłoki te są odporne na ścieranie, a ponadto, w przypadku lakierów przeznaczonych do powierzchni zewnętrznych, chronią drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz, wiatr czy słońce.

Lazury do drewna

Lazury wykazują podobne właściwości, jak lakierobejce i impregnaty, jednak dodatkowo zwalczają grzyby i owady, powodujące zniszczenia poniżej powierzchni drewna.

Oleje i woski do drewna

Oleje wnikają głęboko w strukturę drewna, wzmacniając jednocześnie jego odporność na działanie wody. Co ważne, preparaty olejowe nie zatykają porów, więc wilgoć może swobodnie wyparowywać z drewna.

Wosk natomiast nie wnika tak głęboko w strukturę drewna, tylko tworzy na jego powierzchni cienką, elastyczną warstwę, nieprzepuszczalną dla wody. Wosk jest stosowany głównie jako ośrodek ochronny lub pielęgnacyjny do podłóg.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *