Jak działa hydrofor i kiedy przyda się w ogrodzie?

Jak działa hydrofor i kiedy przyda się w ogrodzie?

Zestaw hydroforowy, zwany też hydroforem, to urządzenie służące stabilizacji ciśnienia w domowej instalacji wodnej. Dzięki niemu w każdym kranie strumień wody będzie intensywny. Hydrofor wspomaga też działanie całego układu, chroniąc pompę przed częstym włączaniem i wyłączaniem się.

Działanie urządzenia

Zestaw hydroforowy składa się z pompy, zbiornika wodno-powietrznego (hydroforu) i przekaźnika ciśnieniowego. Zadaniem pompy jest zasysanie wody, a następnie napełnianie nią zbiornika. Wraz z wtłaczaniem do niego wody rośnie ciśnienie powietrza, które się w nim znajdowało. Gdy ciśnienie osiągnie określony poziom, pompa automatycznie się wyłącza. Następnie, gdy odkręcimy kran, powietrze pod ciśnieniem wypycha wodę z hydroforu. Wraz z opróżnianiem zbiornika ciśnienie powietrza w jego wnętrzu spada i ponownie uruchamia pompę, po przekroczeniu ustalonej granicy. Tym sposobem pompa uruchamiana jest rzadziej i wolniej się zużywa.

Hydrofory kompaktowe i duże

Na rynku dostępne są dwa rodzaje hydroforów. Urządzenia kompaktowe są na tyle małe, że można je bez problemu zamontować w każdym, dowolnie wybranym miejscu w domu. Nada się do tego nawet szafka pod zlewozmywakiem czy niewielka piwnica. Jeśli jednak zużycie wody w naszym domu jest wysokie, kupowanie hydroforu kompaktowego mija się z celem. Aby urządzenie spełniało swoją funkcję i wydłużało żywotność pompy, konieczne będzie zainstalowanie odpowiednio dużego zbiornika.

Czy przyda się w ogrodzie?

Jeśli nasza domowa instalacja wodna zasilana jest ze studni, zakup hydroforu jest konieczny. Przyda się on także w przypadku podłączenia do wodociągu. Warto zamontować hydrofor również w sytuacji pobierania wody ze zbiorników bezciśnieniowych – na przykład z deszczówką, która doskonale nadaje się do podlewania roślin. Pompa z hydroforem będzie też niezbędna, jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie automatycznego systemu podlewania ogrodu. Jest to wspaniały sposób nawadniania dużych ogrodów, który zaoszczędzi nam bardzo dużo czasu i pracy.

water-596407_1280

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *