Jak hodować warzywa na działce?

Jak hodować warzywa na działce?

Warzywa z własnego ogrodu z pewnością są marzeniem wielu osób. Aby uprawy się udały należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Niektóre z nich dotyczą odpowiedniego sąsiedztwa roślin, inne skutecznej walki z ewentualnymi szkodnikami i chwastami.

Początki

Niektórzy martwią się ogromem wysiłku związanym z pracą przy uprawie roślin. Faktycznie, aby nasza działka była pełna zdrowych i pięknych warzyw oraz owoców nie możemy liczyć na drogę „na skróty”. Warto zacząć od odpowiedniego zaplanowania terenu. Wybierzmy warzywa, które chcemy posiadać i posadźmy je tak, by wzajemnie sobie nie przeszkadzały. Przykładowo seler i por mogą rosnąć obok siebie bez problemu, podobnie jak ogórki i koper oraz dynia i fasola. Powinniśmy jednak unikać takich połączeń jak pomidor – groch, sałatka z pietruszką i groch z fasolą. Pamiętając o tych prostych zasadach unikniemy przykrych niespodzianek.

Z czym walczyć?

W przydomowym warzywniku mogą pojawić się nieproszeni goście, czyli chwasty. Walka z nimi niekiedy jest ciężka, ale dobrze dobrane metody powinny pomóc. Rozpocząć należy oczywiście od odpowiedniego przygotowania gleby pod uprawy. Dokładne odchwaszczenie to konieczność. Usuwajmy rośliny z korzeniami, a następnie dokładnie je wyzbierajmy. Na tę pracę najlepiej wybrać słoneczny i suchy dzień, ponieważ wysoka temperatura dodatkowo wysuszy ewentualne pozostałości chwastów na działce. Niektórzy używają także specjalnej ściółki, którą wysypują po usunięciu chwastów. Powinna mieć ona około 10 cm grubości, tak by do gleby nie dostawała się woda ani słońce. Co jakiś czas ściółkę należy uzupełniać. Jeśli uprawiamy rośliny już od jakiegoś czasu nie zapominajmy o płodozmianach, dzięki temu gleba nieco „odpocznie”.

Inne sposoby

Niestety czasami mechaniczne usuwanie chwastów nie pomaga, wtedy warto sięgnąć po środki chemiczne. Dobrze dobrane pozwolą nam szybko i skutecznie pozbyć się tych nieproszonych gości. Na stronie Syngenta.pl dzięki prostej wyszukiwarce szybko znajdziemy odpowiedni preparat. Najczęściej wybiera się herbicydy. Stosując je zapoznajmy się z informacjami zawartymi na opakowaniu. Osoby, które wykorzystują te środki powinny znać ich podstawowy podział: herbicydy kontaktowe i układowe. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, zwalczają chwasty po dokładnym ich opryskaniu. Działanie to musi być wykonane w słoneczną, bezwietrzną pogodę, zaś sam preparat powinien dokładnie pokryć wszystkie chwasty. W żadnym wypadku nie stosujmy ich po zasianiu roślin uprawnych, mogą one bowiem zniszczyć także je. Herbicydy układowe działają na procesy życiowe chwastów. Nie działają tak szybko jak kontaktowe, ale są bardziej selektywne, dzięki czemu nie musimy martwić się o uprawy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *