Jak oświetlić taras?

Jak oświetlić taras?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Początek tej pory roku oznacza rozpoczęcie sezonu ogrodowego. Gdy temperatury wystarczająco wzrosną, wolne wieczory oraz popołudnia będziemy z lubością spędzać na tarasach. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby dobrze oświetlić to miejsce. Podpowiadamy jak zaplanować oraz dobrać punkty oświetleniowe, aby nasz taras był nie tylko komfortowy, ale również piękny.

Oświetlenie na tarasie ma funkcję nie tylko praktyczną, ale także i dekoracyjną. Dzięki niemu zapewnimy sobie swobodę poruszania się po tej części posesji, a także urozmaicimy aranżację. Odpowiednio dobrane oświetlenie może bowiem efektownie podkreślić ciekawe elementy architektury, ale przede wszystkim sprawi, że na tarasie zapanuje atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi.

Rozmieszczenie

Aby na tarasie panowały w pełni komfortowe warunki oświetleniowe, nie możemy ograniczać się jedynie do jednego, głównego punktu światła. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie ich kilku wraz z możliwością osobnego sterowania każdym z nich. Jeśli nasz taras jest zadaszony, warto umieścić kilka punktów oświetleniowych w dachu lub podbitce. Da nam to komfortowe oświetlenie całej przestrzeni oraz stołu.

Warto uwzględnić także światło boczne, które może być zamontowane np. na elewacji lub przy stopniach prowadzących do ogrodu. W ten sposób nie tylko podkreślimy ciekawe elementy architektury, ale również zyskamy źródło światła, które nie będzie tak intensywne, ponieważ będzie odbijać się od powierzchni ściany lub schodów.

Planując oświetlenie tarasu warto także pamiętać o źródłach naturalnego światła. Świece i lampiony nie tylko sprawią, ze na tarasie zapanuje nastrojowa atmosfera, ale również pomogą odstraszyć owady oraz insekty. Ciekawym rozwiązaniem jest rozmieszczenie haków np. na belkach podtrzymujących taras, na których zawiesimy lampiony lub wykonanie dla nich półek przy elewacji.

Wybór opraw

Jeśli punkty oświetleniowe na naszym tarasie zostały już rozmieszczone, nie pozostaje nam nic innego jak wybrać odpowiednie oprawy. Ich stylistykę dobierzemy oczywiście do aranżacji samego tarasu, warto jednak mieć na uwadze, aby unikać np. kulistych kloszy lub innych, znacznie odstających od ściany. W takim przypadku na lampach będą zbierać się zabrudzenia co oznaczałoby konieczność częstego ich mycia. Ponadto nawet jeśli oprawy będą zamontowane pod zadaszeniem, należy wybrać wyłącznie takie, które przeznaczone są do stosowania na zewnątrz budynków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *