Jak pielęgnować drzewka owocowe?

Jak pielęgnować drzewka owocowe?

Wielu z nas na początku swojej przygody z ogrodem decyduje się na posadzenie drzewek owocowych, które w przyszłości mają nam dostarczać pysznych owoców. Aby to osiągnąć musimy o nie odpowiednio zadbać i zabezpieczyć je przed zimą.

Przed naszymi domami najczęściej rosną jabłonie, śliwy, wiśnie  oraz grusze. Dzięki tym drzewom otrzymujemy pyszne, wolne od środków chemicznych owoce, które dostarczają naszemu organizmowi niezbędnych witamin. Dlatego warto zatroszczyć się o nasze drzewka, aby jak najdłużej nam służyły i rodziły jak najlepsze owoce.

Młode drzewka które pojawiają się w naszym ogrodzie warto przyciąć. Te sadzone na wiosnę przycinamy od razu, natomiast z przycinaniem drzewek jesiennych wstrzymujemy się do marca i kwietnia. Przycinanie pobudza drzewa do lepszego owocowania oraz umożliwia większy dopływ światła do wnętrza korony. Nie jest tajemnicą, że owoce lepiej nasłonecznione są smaczniejsze i bardziej soczyste.  Przycinanie drzewek najlepiej przeprowadzać w słoneczne i bezdeszczowe dni.

Niezbędne do prawidłowego wzrostu drzewek jest również ich odpowiednie nawożenie, które jest szczególnie istotne w pierwszych latach uprawy. Najlepszym nawozem jest naturalny kompost. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to w odpowiednie nawozy możemy zaopatrzyć się w sklepach ogrodniczych i supermarketach. Zawierają one dużo fosforu i potasu, które są odpowiedzialne za owocowanie. Nie ma natomiast potrzeby corocznego nawożenia starszych już drzewek – jeżeli mają intensywnie zielone liście, to znaczy że wszystko z nimi dobrze.

jablon

Oczywiście trzeba pamiętać o bieleniu pni naszych drzewek owocowych. Pień powinniśmy zabielić mlekiem wapiennym (2 kg wapna zmieszane z 10 litrami wody), najlepiej w połowie stycznia. Jeżeli preparat się zmyje, to zabieg trzeba jeszcze raz powtórzyć w lutym. Biały kolor odbija promienie słoneczne i zapobiega kumulowaniu ciepła.

Musimy także pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu drzewek, zwłaszcza tych młodych, które nie mają jeszcze rozrośniętego systemu korzeniowego. Zaleca się aby drzewa podlewać rzadko, ale dużą ilością wody.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *