Jak przygotować ogród do zimy?

Jak przygotować ogród do zimy?

Przygotowanie ogrodu do okresu zimowego jest żmudnym procesem, jednak koniecznym. Odpowiednie zadbanie o ogród przed zimą sprawi, że na wiosnę, w nowym sezonie, odżyje on jak nowy.

Podstawowe czynności

Bardzo ważne jest usunięcie z rabatek wszelkich chwastów. Tak samo z drzew oraz krzewów należy usunąć wszelkie chore liście. Nie zaleca się jednak cięcia, ponieważ może to stymulować wypuszczenie nowych przyrostów. Ostatni raz nasz trawnik powinniśmy kosić właśnie na jesień. Należy go również wygrabić z wszelkich zanieczyszczeń oraz liści. Pozostawione odpadki na powierzchni trawnika spowodują rozpoczęcie procesu gnicia oraz zamierania roślinności.

Kolejne zadania – aeracja i czyszczenie oczka wodnego

Również w okresie jesiennym, przed zimą warto przeprowadzić aerację – czyli napowietrzanie ziemi. Jeżeli posiadamy oczko wodne w naszym ogrodzie, warto zadbać i o nie. Konieczne jest oczyszczenie go z pozostałości opadłych liści z drzew. Warto oczyszczać oczko wodne codziennie – świeże liście po opadnięciu unoszą się kilka dni na powierzchni i dużo łatwiej je wówczas wyłowić.

Po dłuższym czasie opadają one na dno i wtedy dużo trudniej przeprowadzić prace związane z oczyszczaniem. Dodatkowo rozkładające się liście powodują zanieczyszczanie wody. Powodować to może wytwarzanie się siarkowodoru – jest to trujący gaz, który może wpływać na śmierć ryb z powodu braku tlenu. Bardzo dobrym sposobem na uniknięcie tego procesu jest rozłożenie siatki nad powierzchnią wody – przez okres opadania liści. Kiedy ten proces się zacznie, liście zostaną wyłapane przez siatkę, a z niej bardzo prosto będzie je usunąć. Czujesz niedosyt? Zajrzyj po więcej!

pexels-photo-59599

Pamiętajmy!

Niezwykle istotnym elementem prac przy oczku wodnym jest demontaż wszelkich urządzeń, nieprzystosowanych do zamarzania. Przede wszystkim są to lampy UV oraz pompy. Rośliny, które zimują w wodzie, należy również odpowiednio przystosować. Wszelkie zeschnięte liście oraz łodygi należy usunąć. Nad taflą wody zostawiamy jedynie pędy – dzięki temu, nawet po zamarznięciu wody, rośliny będą miały dostęp do tlenu. Pamiętajmy, że od tego, jak przygotujemy ogród do zimowania, zależy to, jak zacznie on odradzać się wiosną.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *