Jak przygotować ogród na zimę?

Jak przygotować ogród na zimę?

Zima jest okresem, w którym nasz ogród odpoczywa, aby wiosną i latem cieszyć nas swym pięknym wyglądem. Jednak, aby faktycznie tak było, konieczne jest wykonanie pewnych czynności przed zimą, które sprawią, że ziemia, rabaty, czy trawniki będą odpowiednio zabezpieczone.

Gleba

Wciąż w naszych ogrodach królują rośliny jednoroczne, co oznacza, że okres zimowy jest w tym wypadku czasem dla gleby, aby ją ożywić. W tym celu należy usunąć z ziemi wszystkie rośliny i ich pozostałości. Następnie konieczne jest przekopanie gleby – można odżywić ją obornikiem lub w przypadku jego braku posilenie się nawozami, które można zakupić w sklepie ogrodniczym.

Trawnik

Praktycznie w każdym ogrodzie znajduje się także trawnik, który również powinien być odpowiednio przygotowany na zimę. Specjaliści do spraw ogrodnictwa podkreślają, że ostatnie koszenie trawy w miarę możliwości i warunków atmosferycznych powinno odbywać się na przełomie października i listopada. Konieczne jest wówczas usunięcie z trawnika wszystkich tych elementów, które mogłyby wpłynąć na rozwój grzybów, czy pleśni. Mowa tutaj o resztkach owoców, liściach, czy mokrych gałęziach. Wystarczy tutaj tak naprawdę powierzchowne sprzątnięcie – wygrabienie.

lawn-chair-1148974_960_720

Krzaki i rośliny

Wszystkie krzaki i rośliny wieloletnie powinny być natomiast przycięte lub zabezpieczone zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Tylko odpowiednia pielęgnacja danego gatunku pozwoli cieszyć się roślinami długa lata. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do niektórych czynności to warto poradzić się specjalisty ze sklepu ogrodniczego lub znaleźć informację w poradniku ogrodniczym. Więcej informacji o tym jak zadbać o ogród na jesień znajdziemy też w artykule Jesień w ogrodzie: jak się do niej przygotować?

Pozostałe rady

Warto pamiętać również o zamknięciu dopływu wody w ogrodzie, ponieważ może się to skończyć awarią wynikającą z zamarznięcia wody np. w wężu ogrodowym. Wszystkie narzędzia ogrodnicze warto natomiast zabezpieczyć w suchym miejscu, tak aby uniknąć ich ewentualnego zawilgocenia i rdzy. Czynności przygotowujące ogród na zimę są czasochłonne, ale konieczne, jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi roślinami wiosną, a później także latem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *