Cebula posiada szereg właściwości, które są niezbędne w naszej codziennej diecie do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Do jej zalet należy między innymi skuteczne zwalczanie nadciśnienia, eliminowanie złego cholesterolu oraz właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu jest doskonałym „lekarstwem” w czasie przeziębień. Cebula zalecana jest również cukrzykom, ponieważ obniża znacząco zawartość cukru we krwi.
Do najczęściej spotykanych odmian cebuli zaliczamy między innymi cebulę czerwoną, białą, siedmiolatkę, perłową, szalotkę i kartoflankę. Cebulę najlepiej uprawiać w drugim roku po oborniku oraz w ciągu kolejnych kilku lat. Pod uprawę cebuli ziemia powinna zostać wcześniej wapnowana, pulchna, przewiewna i wilgotna. Rozróżniamy trzy sposoby produkcji: z dymki, z rozsady oraz sianie wprost do gruntu.
Sianie cebuli wprost do gruntu wymaga od nas stosunkowo niewielkiego nakładu pracy, lecz zebrany w późniejszym czasie plon nie jest zazwyczaj zbyt obfity, a warzywa nie są duże.
Cebulę sianą tą metodą trzeba przerywać i odchwaszczać, uzyskujemy w ten sposób też późniejsze zbiory. W ten sposób cebulę siejemy na wiosnę w odległości 25cm pomiędzy rzędami i przerywamy zostawiając rośliny w rzędzie co 6-7cm.
Sadzenie cebuli z rozsady powoduje uzyskanie lepszych plonów niż podczas jej siania do gruntu, a w tym celu wcześniej rozsadę należy przygotować, czyli na początku lutego wysiać do skrzynek, inspektów lub szklarni. Przygotowaną rozsadę wsadzamy w pole na koniec kwietnia.
Najbardziej rozpowszechnionym i dającym najlepsze efekty sposobem uprawy cebuli jest jej sadzenie z dymki. Dymkę możemy wytworzyć samemu siejąc cebulę wiosną do ziemi gęsto tak, aby cebulki nie mogły się rozrosnąć. Małe cebulki zbieramy wtedy, gdy obeschnie szczypior, suszymy i przechowujemy w odpowiednich warunkach do momentu posadzenia w roku następnym. Dymkę do sadzenia możemy również kupić w sklepach nasiennych co obecnie najczęściej się stosuje. Jeżeli decydujemy się na kupno dymki wybieramy cebulki mniejsze, dobrze wysuszone i bez wyrostów szczypioru. Dymkę sadzimy do gruntu wczesną wiosną w rozstawie rzędów 30-40cm i odległości 7-8cm od siebie. Sadzimy zawsze korzeniami do dołu tak, aby lekko wystawała nad powierzchnię gleby. Ziemię musimy docisnąć wokół cebulek tak, aby rosnące korzenie nie wypchały jej. Jeżeli chcemy cebulę wyrywać razem ze szczypiorem do wczesnego spożycia to sadzimy ją gęściej i poprzez przerywanie uzyskujemy właściwe odstępy w rzędach.
Pielęgnując cebulę musimy ją systematycznie odchwaszczać, ponieważ w przeciwnym wypadku uzyskamy dużo gorsze zbiory. Cebula lubi wilgotną ziemię, dlatego trzeba dbać o jej regularne podlewanie zwracając jednocześnie uwagę na to, aby nie moczyć samej cebuli ani szczypioru, ponieważ sprzyja to powstawaniu zgnilizny i rozwojowi szkodników. Uprawę cebuli możemy wzmocnić podlewając ją zieloną gnojówką lub rozcieńczonym suchym nawozem kurzym. Cebula dobrze znosi sąsiedztwo sałaty, marchwi, ogórków, pomidorów i truskawek, nie toleruje natomiast sąsiedztwa grochu i fasoli.
Cebulę po zebraniu najlepiej jeszcze przez kilka dni pozostawić ze szczypiorem. Szczypior obcina się później o około 4cm nad cebulą i sortuje wybierając rośliny uszkodzone i w gorszej kondycji do szybkiego spożycia. Zdrowe cebule przeznaczone do przechowywania dosuszamy rozkładając na strychu lub w innym przewiewnym miejscu.
Leave a Reply