Jak sadzić róże?

Jak sadzić róże?

rozaRóże to rośliny, które dodadzą uroku każdemu ogrodowi i sprawią, że zyska on bardziej elegancki wygląd. Każda kobieta kocha kwiaty, a róże są symbolem miłości, więc warto nad nimi popracować, aby w późniejszym czasie móc cieszyć się ich urodą.

Kupując róże wiosną, nigdy nie wybierajmy tych, które mają już liście. Zwróćmy szczególną uwagę na korzenie – ważne jest to, by były zdrowe, bez narośli i dobrze rozrośnięte. Zakupione krzewy umieszczamy w wodzie lub natychmiast sadzimy. Nie wolno dopuścić do przesuszenia korzeni!

Na miejsce dla róż wybierzmy dość słoneczne, ale nie wietrzne stanowisko. Lekka i żyzna gleba to gwarancja wspaniałego rozwoju roślin. Zanim posadzimy róże, należy przekopać rabatę – najlepszą głębokością będzie 30cm. Stanowisko następnie nawozimy – naturalnym nawozem, którego można użyć w przypadku róż, jest przefermentowany obornik. Krzewy sadzimy w dość dużych odstępach, ułatwia to znacznie ich pielęgnację. Dla odmian niskich, optymalny odstęp będzie wynosił odległość o połowę większą niż szerokość korony rośliny. Jeżeli nie sadzimy róż bezpośrednio po zakupie, przed umieszczeniem na rabacie korzenie zanurzamy na kilka godzin w wodzie i trzymamy je tam aż do momentu posadzenia. Wodę warto wzbogacić środkiem grzybobójczym. Pierwszym krokiem przed sadzeniem jest skrócenie korzeni oraz usunięcie tych uszkodzonych. Jeżeli sadzimy róże w sezonie jesiennym, nie obcinajmy pędów. Trzeba je przyciąć jedynie w przypadku sadzenia krzewów wiosną.

Dołek do posadzenia róż powinien optymalnie wynosić 30cm x 30cm. W takim wgłębieniu w glebie korzenie będą się bez problemu mieściły. Na samym dnie umieszczamy niewielką ilość naturalnego nawozu i zasypujemy go ziemią ogrodową, by korzenie go nie dotykały. W dołku umieszczamy korzenie, uważając, by się nie podwinęły. Ważne jest również to, aby dołek miał odpowiednią szerokość i głębokość. Po przysypaniu korzeni ziemią, należy delikatnie potrząsnąć krzewem, by ziemia miała szanse wypełnić przestrzeń między korzeniami. Na koniec niezbyt mocno ugniatamy ziemię. Od razu po posadzeniu róże należy podlać, a do ważnych zabiegów należy także zabezpieczenie pędów kopczykiem ziemi, usypanej na wysokość około 30cm. Późną wiosną, kiedy roślinie nie grozi już mróz, należy kopczyk usunąć. Najlepiej robić to stopniowo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *