Jak uprawiać rośliny w donicach?

Jak uprawiać rośliny w donicach?

Donice w ogrodzie to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników, gdyż pozwala na dodatkowe możliwości przy aranżowaniu przestrzeni ogrodu i nie tylko. Także balkon, altana czy taras mogą być udekorowane pięknymi donicami z jeszcze piękniejszymi roślinami.

W donicach i pojemnikach można uprawiać nie tylko kwiaty, ale także zioła a nawet drzewa. Sekret tkwi w tym, aby dobrać donice odpowiednią do danej rośliny. Najczęściej rośliny nie sadzi się bezpośrednio w donicę, ale w plastikową osłonkę. Trzeba pamiętać, że rośliny posadzone w doniczce są bardziej narażone na zmarznięcie, dlatego jeśli to możliwe, należy na czas zimy przenosić je w cieplejsze pomieszczenia. Kiedy jest to niemożliwe, choćby ze względu na rozmiar rośliny. W takim wypadku należy odpowiednio zabezpieczyć donicę. Można wyłożyć ją styropianem, w którym są dziury. Najlepszym sposobem na uniknięcie straty jest wysadzenie rośliny do ziemi w jakimś zacisznym miejscu. Większość roślin obumiera z powodu przemarznięcia korzeni a nie części naziemnej.

Na dnie należy umieścić drenaż, czyli warstwy – potłuczona skorupka innej doniczki, keramzyt, kompost. Kompost jest lepszy niż torf, ponieważ dobrze trzyma wilgoć a to bardzo ważne przy małych doniczkach. Należy nawozić je regularnie wiosną i latem. Pierwsze nawożenie powinno mieć miejsce około 2 tygodnie po zasadzeniu rośliny.

Rośliny w donicach muszą być często podlewane. Kwitnące rośliny trzeba podlewać nawet 2 razy dziennie, jeśli temperatura jest bardzo wysoka. Te niekwitnące – tylko raz na dobę. Nawet jeśli pada deszcz, to nie znaczy, że roślina dostała odpowiednią ilość wody, bo deszczówka i tak spływa po zewnętrznych ściankach pojemnika.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *