Jak wybrać rośliny pod drzewa?

Jak wybrać rośliny pod drzewa?

Obszary pod drzewami są zwykle terenami trudnymi do uprawy roślin. Często zacienione, o określonym odczynie gleby i systemie ukorzenienia. Sprawdź, jak dobrać właściwe byliny pod określone gatunki drzew, i dowiedz się, jak zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju.

Jeśli planujesz sadzić rośliny pod drzewami, powinieneś zwrócić uwagę na właściwe nawadnianie. Jeżeli drzewa mają gęste korony i dużo liści, nie przepuszczą przez siebie deszczu. Tylko długotrwałe opady nawilżą glebę pod drzewami. W tej sytuacji możesz zdecydować się na zainstalowanie systemu nawadniania lub podlewać rośliny wyjątkowo często.

Dosypywanie gleby, czyli ułatwiaj rozrastanie się korzeni

Podłoże, na którym rosną drzewa, jest zarośnięte korzeniami. Przez to posadzone pod nimi rośliny miewają problemy z rozwinięciem własnego systemu korzeniowego. Aby im to ułatwić, należy nasypać na istniejące już podłoże świeżą warstwę gleby. W ten sposób uzyskasz tzw. rabatę podwyższoną, wpływającą na to, że początkowy wzrost rośliny będzie efektywniejszy.

Przeczytaj także: Ziemia ogrodowa – jak wybrać?

Wybór odpowiednich drzew – praktyczne wskazówki

Zanim zdecydujesz się na odpowiednie rośliny, wybierz dla nich odpowiednie miejsce. Wiąże się to także z doborem drzewa, w którego pobliżu będzie znajdowała się rabata. Różne gatunki mają odmienne właściwości.

Jaki system korzeniowy drzewa?

Drzewa mogą mieć trzy rodzaje korzenienia.

  • płytkie – np. świerki, modrzewie, topole
  • trójkątne – lipa, klon polny
  • głębokie – sosna, dąb.

Najlepszą decyzją okaże się wybór miejsca na rabatę pod drzewem o głębokim systemie korzenienia. Dzięki temu podłoże tuż pod powierzchnią nie będzie zarośnięte i rośliny nie zostaną zmuszone do walki o wodę i składniki odżywcze.

Warto pamiętać, że jeśli masz do wyboru tylko drzewa o płytkim ukorzenieniu, warto się zdecydować na begonię sercolistną lub funkię, które dobrze znoszą takie warunki.

Drzewa liściaste czy iglaste?

Wybór między sadzeniem bylin lub założeniem rabaty pod drzewami liściastymi a iglastymi sprowadza się do trzech czynników:

  • warunki świetlne

Pod iglakami stanowiska są jednakowo oświetlone cały rok, pod liściastymi – tylko w sezonie. Jeśli masz zamiar sadzić byliny pod drzewami liściastymi, możesz posadzić pod nimi rośliny o krótkiej wegetacji np. przylaszczki czy zawilce. Przed rozwojem liści, a więc przed czasem ograniczonego dostępu do światła, kwiaty te zdążą się już rozwinąć.

  • wpływ na odczyn gleby

Jeśli chcesz posadzić pod drzewami rośliny kwasolubne, wybierz stanowisko pod iglakami. Spadające igły zmieniają odczyn podłoża na lekko lub silnie kwaśny. W takim miejscu dobrze będą czuły się różaneczniki, pierisy, długosze królewskie czy niekropienie.

Jeśli potrzebujesz zmniejszyć zasadowość gleby, spróbuj wzbogacić podłoże torfem kwaśnym Ziemovit. Taka mieszanka pomaga zakwasić ziemię, wpływa na jej strukturę i poprawia dostęp tlenu do korzeni.

  • zagrożenie chorobami

Rośliny posadzone pod drzewem liściastym będą musiały się zmierzyć ze spadającymi w sezonie jesiennymi liśćmi. Ich warstwy po pewnym czasie zaczynają się rozkładać i stanowią źródło chorób grzybowych. Należy wziąć to pod uwagę przy sadzeniu i wybrać gatunki odporne na infekcje.

Sprawdź: Co doskwiera drzewom owocowym?ziemovit wysiewamy rośliny jednoroczne

Jakie rośliny wybrać – popularne gatunki

  • zawilec mieszańcowy

Bylina o wysokości od 60 do 140 cm. Roślina kwitnie między sierpniem a październikiem. Wymaga półcienia oraz żyznych, wilgotnych gleb.

  • parzydło leśne

Bylina o pokroju krzaczastym. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Potrzebuje miejsc półcienistych i przepuszczalnych gleb. Sprawdzi się nie tylko pod drzewami, lecz także jako ozdoba oczek wodnych.

  • funkia

Roślina, która może osiągnąć nawet metr wysokości. Bylina charakteryzuje się rozłożystymi zielonymi liśćmi. Wymaga miejsc półcienistych o próchniczych i piaszczystych glebach.

  • barwinek pospolity

Liściasta krzewinka kwitnąca w kwietniu i maju. Lubi miejsca o podłożu przepuszczalnym i lekko wilgotnym. Najlepiej czuje się na stanowiskach cienistych, ale poradzi sobie także w nasłonecznionych obszarach ogrodu.

  • niekropień

Paproć o pokroju pokładającym się, dobrze rozwija się w miejscach zacienionych o dużej wilgotności powietrza i lekko kwaśnym podłożu. Wymaga podlewania 2–3 razy tygodniowo.

  • długosz królewski

Gatunek paproci dobrze odnajdujących się w zacienionych obszarach ogrodu. Roślina potrzebuje do rozwoju żyznych, próchniczych gleb i umiarkowanej wilgoci.

Więcej wskazówek dotyczących uprawy ogrodu znajdziesz w poradniku Ziemovit.pl.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *