Jak założyć ogród?

Jak założyć ogród?

Masz już dom, który jest już w miarę dobrze urządzony i wyposażony i nagle orientujesz się, że obejście domu pozostawia wiele do życzenia. Jak sprawić, żeby nasz ogród wyglądał zachwycająco?

Na początek nie spodziewajmy się, że zdziałamy cuda. Pierwszym etapem musi być doprowadzenie ogrodu do porządku. Pozbądź się wszystkich niepotrzebnych gratów. Obejrzyj teren i zastanów się, jaki jest twój wymarzony ogród i jakie ma spełniać funkcje. Czy będą z niego korzystać dzieci? Jeśli tak, to trzeba zostawić dość dużo wolnego miejsca na trawnik, gdzie pociechy będą mogły grać w piłkę, bawić w berka czy skakać na skakance. Dzieci przepadają za placami zabaw, dlatego można stworzyć im piaskownicę, huśtawki albo nawet mały basen. Ostatnimi laty furorę robią rozkładane trampoliny, na których ruchliwe brzdące mogą się wyszaleć. Jeżeli mieszkańcami domu są osoby starsze, dobrze byłoby zbudować altanę, jeśli dom nie ma tarasu. W altanie można odpocząć nawet jeśli pogoda nie do końca sprzyja spacerom na świeżym powietrzu. Jeśli właściciele domu posiadają zwierzęta, można stworzyć odpowiednią przestrzeń dla pupili. Niektóre psy uwielbiają biegać, dlatego potrzebują dużo przestrzeni. Za to koty kochają wspinać się na drzewa.

Kiedy już obmyślisz wstępny plan, weź kartkę i ołówek. Narysuj projekt. Wiadomo, że nie będzie to profesjonalny szkic, ale chodzi tylko o to, żeby uzmysłowić sobie rozmieszczenie pewnych elementów. Trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Jeżeli podwórko nie ma wybrukowanego chodnika, należy użyć odpowiedniej mieszanki trawy odpornej na zadeptanie. To samo tyczy się sytuacji, gdy w domu są dzieci. Jeśli tuż obok posesji stoi dom sąsiada, można osłonić się gęstymi lub wysokimi drzewami, ale lepiej sadzić je na obrzeżach działki, bo duże drzewa rosnące tuż przy domu, mogą sprawić, że korzenie zniszczą na przykład chodnik. Bardzo istotną kwestią jest podłoże, na jakim przyjdzie nam zakładać ogród. Na słabszych glebach nie wszystkie rośliny będą miały warunki do rozwoju. Mniej wymagające są drzewa iglaste, dlatego są „bezpieczniejsze”. Trzeba jednak pamiętać, że drzewa rosną bardzo długo, więc efekt nie będzie natychmiastowy. Dużo zależy od umiejętności gospodarza. Jeśli ktoś nie dysponuje zbyt dużą wiedzą na temat uprawy i pielęgnacji roślin, niech wybierze rośliny, które nie wymagają bardzo troskliwej opieki. Nie każdemu jest dane posiadać piękne róże, ale każdy może mieć zadbany trawnik, który wystarczy skosić i wygrabić raz na trzy tygodnie. Założenie ogrodu nie jest łatwe, dlatego osoby, które są zabiegane i nie mogą poświęcić na to wiele czasu, korzystają z pomocy fachowca. Profesjonalne firmy projektujące tereny zielone zajmą się całą procedurą – od projektu, przez wykonanie aż do regularnej pielęgnacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *