Jak założyć wrzosowisko?

Jak założyć wrzosowisko?

Wraz z jesienią w sklepach ogrodniczych pojawiają się piękne, fioletowe wrzosy. Są to rośliny bardzo często wybierane do jesiennych ogródków, gdyż nadają im koloru i uroku. O czym należy pamiętać, by nasze piękne wrzosowisko przetrwało do następnego sezonu?

Najładniej oczywiście prezentować się będą wrzosowiska duże, szczególnie jeśli są oddalone od miejsca, z którego będziemy je podziwiać. Warto umiejscowić taki ogród na wzniesieniu lub skarpie, by lepiej wyeksponować kolorowe kwiaty. Oczywiście możemy posadzić także inne rośliny, które ładnie wkomponują się w otoczenie wrzosów.

Bardzo ważne jest odpowiednie podłoże. Ziemia musi być kwaśna i dobrze przepuszczalna. Aby stworzyć takie warunki, na wydzielone do posadzenia wrzosów miejsce, nakładamy 15 cm kwaśnego torfu oraz cienką warstwę kory. Przekopujemy całość z podłożem na głębokość szpadla. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest ciężka i zbita, dodajmy jeszcze trochę piasku. Po wyrównaniu i udeptaniu możemy sadzić nasze roślinki. Wiele osób nie bierze pod uwagę tej ważnej cechy wrzosów – są to rośliny kwaśnolubne. Oczywiście jeden sezon przetrwają na źle dobranym podłożu, ale na pewno nie dotrwają do następnej jesieni.

wrzosy

Jak dbać o wrzosy? Regularnie, raz w roku powinniśmy sprawdzić kwasowość ziemi, gdyż może ona ulec zmianie z różnych powodów. Należą do nich przede wszystkim źle dobrane nawozy, twarda woda lub kamienie i skały znajdujące się w pobliżu naszego wrzosowiska. Jeśli podłoże jest niedostatecznie zakwaszone, musimy użyć specjalnych nawozów. Warto zasilać nimi ziemię co roku, wtedy na pewno nie zmniejszy się jej kwasowość. Najlepsze będą oczywiście specjalne nawozy dla wrzosów, ale sprawdzą się także inne, pod warunkiem, że będą kwaśne. Kolejną ważna rzeczą jest przycinanie naszych wrzosów sekatorem. Jeśli nie będziemy tego pilnować, roślinki będą coraz rzadsze i nie będą ładnie kwitły. Najlepiej jest przycinać wrzosy w kwietniu. Dzięki temu do jesieni ładnie się zagęszczą i obficie zakwitną. Przed zimą musimy zapewnić naszym wrzosom osłonę przed mrozem i zimnym wiatrem. Możemy użyć do tego gałązek świerkowych lub agrowłókniny dostępnej w centrach ogrodniczych. Nie przysypujmy ich jednak korą lub liśćmi, bo mogą zgnić. Wrzosy nie lubią także nadmiaru wody, dlatego nie sadźmy ich w zagłębieniach i nie przesadzajmy z podlewanie. Oczywiście nie dotyczy to upalnych dni. Najlepiej jest umieścić wrzosowisko na małym wzniesieniu lub wale, aby woda swobodnie spływała.

wrzos

Wrzosy to rośliny wymagające, o które musimy odpowiednio dbać. Jeśli jednak spełnimy kilka ważnych warunków i będziemy je starannie pielęgnować, odpłacą nam pięknym, kolorowym krajobrazem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *