Jaką glebogryzarkę kupić?

Jaką glebogryzarkę kupić?

Jedną z podstawowych czynności, jaką należy wykonać przed sadzeniem roślin, jest odpowiednie przygotowanie ziemi pod uprawę. Do najchętniej używanych w tym celu urządzeń należy glebogryzarka. Czym kierować się przy jej zakupie?

Glebogryzarka to narzędzie zębate, ciągnięte ręcznie lub napędzane silnikiem, które służy do gruntowne spulchniania, odchwaszczania i napowietrzania ziemi. Niektóre modele glebogryzarek mogą być także pomocne w rozprowadzaniu torfu i kompostu.

Przed podjęciem decyzji o zakupie glebogryzarki należy kierować się między innymi powierzchnią i specyfiką gruntu oraz wagą i wymiarami urządzenia.

Powierzchnia gruntu

Wielkość, moc i szerokość pracy glebogryzarki musimy uzależnić od powierzchni gruntu. Im jest ona większa, tym wyższe parametry powinno mieć urządzenie.

W ogrodach o powierzchni poniżej 500 mkw. sprawdzi się lekka, bezsilnikowa glebogryzarka o szerokości pracy do 35 cm lub urządzenie z silnikiem o mocy około 200-500 W.

Przy powierzchniach do 1000 mkw. lepszym rozwiązaniem będą glebogryzarki elektryczne lub spalinowe o szerokości pracy do 80 cm.

Natomiast w przypadku dużych terenów, o powierzchni większej niż 1000 mkw., polecane będą głównie glebogryzarki o najszerszym zakresie pracy.

Specyfika gruntu

Jeśli mamy do czynienia z nowym, zachwaszczonych terenem lub twardą glebą, warto wybrać glebogryzarkę o większej mocy, ciężarze i z solidnymi zębami. Do ciężkich, twardych terenów świetnie nadają się glebogryzarki spalinowe.

Dobrym pomysłem będzie też zakup urządzenia z możliwością regulacji głębokości pracy.

Waga i wymiary glebogryzarek

Najlżejsze, zwykle napędzane ręcznie glebogryzarki ważą przeciętnie do 8 kg. Modele te mają zęby spulchniające w przedniej części urządzenia, przez co jednocześnie je napędzają. Zaletą tego typu glebogryzarek jest także niewielki rozmiar.

Średnie i duże modele glebogryzarek najczęściej mają zęby w tylnej części. Są napędzane silnikiem, dzięki czemu wprawienie ich w ruch oraz późniejsza obsługa nie wymagają dużego wkładu pracy.

Waga średnich glebogryzarek waha się od 10 do 25 kg, natomiast największych modeli – nawet powyżej 50 kg.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *