Jaki odkurzacz do liści?

Jaki odkurzacz do liści?

Już niebawem lato zacznie chylić się ku końcowi, a z drzew w naszym ogrodzie zaczną opadać liście. Ci, którzy nie lubią żmudnego grabienia ogrodu z opadłego listowia, mogą skorzystać z pomocy odkurzaczy do liści. Czy warto inwestować w takie narządzie, a jeśli tak, to w jakie? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Odkurzacz do liści jest właściwie tym samym, czym odkurzacz do domu. Pomaga nam zapanować nad bałaganem i oszczędza nam sporo czasu i wysiłku. Ogrodowy odkurzacz do liści pochłania niemal wszystko, co napotka na drodze – nie tylko zwiędłe liście, ale także drobne gałązki, szyszki czy żołędzie. Na jakie parametry i funkcje zwracać uwagę przy kupnie?

  • Moc. Najważniejszym parametrem powinna być moc urządzenia. Zbyt mała moc odkurzacza może prowadzić do jego nieskuteczności – takie narzędzie nie poradzi sobie z większymi i cięższymi liśćmi (np. orzecha włoskiego), a także mają tendencję do zapychania się. Na rynku spotkamy odkurzacze z silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. Te drugie mają miewają większą moc, ale są trudniejsze w użytkowaniu. Te pierwsze zaś nie są mobilne – wymagają więc doprowadzenia przewodu z napięciem sieciowym.
  • Waga. Im większa moc urządzenia, tym z reguły większa waga, co sprawia, że dłuższe odkurzanie może być bardzo uciążliwe.
  • Hałas. Kolejną uciążliwością, która uniemożliwia wygodną pracę, może być hałas odkurzacza. Niektóre silniki potrafią osiągać głośność mocno ponad 100 dB. Ryk takiego urządzenia nie należy do najprzyjemniejszych.
  • Funkcja rozdrabniania liści. Dzięki możliwości rozdrabniania odpadków, możemy zniwelować objętość śmieci – nawet kilkakrotnie! Poza tym, rozdrobnione liście można łatwo użyć do domowego kompostownika – rozdrobnienie pozwoli otrzymać kompost znacznie szybciej.
  • Worek na liście. Pojemny worek na liście przyda się w większych ogrodach, przez co nie będziemy musieli co chwilę opróżniać. Z drugiej strony nie powinniśmy też przesadzać z jego wielkością, bowiem wszystko to będziemy musieli w końcu dźwigać.
  • Dmuchawa. Zamiast odkurzać można także zdmuchiwać liście. Niektóre odkurzacze do liści posiadają taką funkcję, która w praktyce okazuje się niezwykle pomocna.

 

 

 

zdjęcie: chris, licencja: CC BY-SA 3.0

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *