Jakie kwiaty pachną najmocniej?

Jakie kwiaty pachną najmocniej?

Tym wpisem z pewnością zainteresują się wszyscy niezależni fani ogólnie pojętej kwiatowości i w szczególności ci, którzy uwielbiają w kwiatach przede wszystkim zapach, jaki wydzielają. Bez wątpienia ta woń potrafi ukoić nie tylko nasz podrażniony nos, ale także niejednokrotnie wpłynąć na nasze zmysły, przywołując na myśl wiele przyjemności. Kwiatowe zapachy są jedną z prawdziwych esencji wśród wszelkich odmian roślin balkonowych i ogrodowych, dlatego też z pewną dozą zachwytu przedstawiamy kilka przykładów z kolorowego świata kwiatów, które pod tym względem dają mocno o sobie znać.

 

Heliotrop

 

To bylina, która srogą polską zimę musi przeczekiwać w pomieszczeniach, ponieważ zdecydowanie najbardziej lubi lato i świecące słońce. To właśnie pod wpływem jasnych, słonecznych promieni oddaje najwięcej życia, tym samym nam dając wiele prawdziwie życiowej radości. Można śmiało powiedzieć, że heliotrop wącha się z pełnym smakiem, ponieważ wydziela on piękny i przenikliwy zapach wanilii, a takiej gratki nie odmówi sobie żaden los i żaden kubek smakowy. Sama nazwa może nam przywoływać mężnego rzymskiego gladiatora, ale w rzeczywistości ten kwiat jest naprawdę delikatny i łagodzący nasze sumienia. Składa się z płaskich kwiatostanów, złożonych z drobnych kwiatów, dorasta nawet do 70 cm, a żeby sprawnie robił to, co potrafi najlepiej, potrzebuje być regularnie zasilany przez światło.

 rosliny balkonowe

Smagliczka nadmorska

 

Na jej zapach będziemy zmuszeni jeszcze trochę poczekać, ponieważ obdarza nas nim w okresie od czerwca, aż do końca jesieni. Podobnie jak wyżej opisywany heliotrop, tak i smagliczka potrzebuje dużo słońca, jego intensywne promienie sprawiają, że możemy w pełnie poczuć jej intensywny zapach. To jednak nie jedyne podobieństwo, ponieważ smagliczka nadmorska wydziela równie smaczny, miodowy aromat, obok którego obojętnie na pewno nie przeszedłby żaden pszczelarz, ale i każdy amator bułki z miodem na kolację. Kępki tego kwiatu można kupić już w kwietniu, dlatego już teraz warto się nim zainteresować. Warte podkreślenia jest także to, że ten gatunek jest wyjątkowo łatwy w uprawie.

 

Maciejka

 

Ta kwiecista płeć pachnąca z kolei króluje, gdy za oknem robi się ciemno. Wieczorową porą daje z siebie najwięcej, dzięki czemu jesteśmy w stanie wówczas maksymalnie zrelaksować swoje często skołatane zmysły. Specjaliści zgodnie twierdzą, że jej zapachowi nie oprze się nikt. Maciejka jest rośliną jednoroczną, którą również warto zainteresować się już teraz. Dlaczego? Głównie dlatego, że sieje się ją pod koniec kwietnia, by w pełnie cieszyć się nią w okresie lipcowym. Nie pozostało nam więc zbyt wiele czasu do namysłu, aczkolwiek nie wszystko musi być stracone, ponieważ zasiać możemy ją także w kilku innych terminach. Co bardzo istotne, maciejkę należy przerywać i powinno się ją rozsadzać, ponieważ w tym aspekcie jest akurat wyjątkowo niesforna. Co najważniejsze, nie ma co jednak żadnych problemów z przyjęciem. Jeśli już będzie szczęśliwymi posiadaczami maciejki, to zauważymy, że ta roślina balkonowa nie należy do standardowych, ponieważ w dzień będzie miał drobne i cienkie pędy, a wieczorem rozwiną się jasnofioletowe kwiatki, które to właśnie są odpowiedzialne za ten niezwykły wieczorowy aromat.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *