Jakie rośliny kwitną zimą?

Jakie rośliny kwitną zimą?

Ogród nigdy nie śpi –  nawet zimą. Jeśli wydaje Ci się, że od grudnia wszystkie rośliny weszły w stan hibernacji, pamiętaj, że część z nich cały czas się rozwija, aby w odpowiednim momencie zaskoczyć obserwatorów swoimi bujnymi kwiatami. Chcesz ozdobić swój ogród, wprowadzając do niego odrobinę koloru? Zobacz, które gatunki roślin zaczynają kwitnąć właśnie zimą.

Wśród roślin jako pierwszych rozpoczynających kwitnienie najczęściej wymienia się przebiśniegi, krokusy i narcyzy. Warto jednak pamiętać, że są także inne krzewy i drzewa, które swoje piękno pokazują już w październiku czy grudniu. Poznaj 5 gatunków roślin kwitnących zimą.

Wrzosiec

Wrzosiec to mały zimozielony kwiat bardzo często mylony z wrzosem. Ma on jednak gęstsze, igiełkowate kwiaty. Choć wrzośce najczęściej występują w kolorach fioletowych i różowych, można czasem spotkać odmiany w barwach białych i mieszanych.

Niektóre gatunki wrzośców zaczynają kwitnąć na początku grudnia. Nie są jednak zbyt odporne na bardzo duży mróz, w związku z czym zimą warto je okrywać np. za pomocą agrowłókniny.

Jak sadzić i pielęgnować wrzośce?

 • Stanowisko: nasłonecznione lub półcieniste
 • Gleba: lekko kwaśna (pH 6), próchnicza, umiarkowanie wilgotna
 • Nawożenie: nawóz do roślin kwitnących lub specjalny nawóz do wrzoścówrośliny kwitnące zimą

Ciemiernik

Ciemiernik to niewielka roślina o bardzo drobnych kwiatach, które dzięki swoim kolorom wyróżniają się na tle śniegu i szarego, zimowego krajobrazu. Płatki kwiatów występują bowiem w barwach: różowofioletowej, ciemnoczerwonej, grafitowej lub białej.

Ciemiernik (w odmianie białej) zaczyna kwitnąć 25 grudnia i z tego powodu jest nazywany różą Bożego Narodzenia.

Jak sadzić i pielęgnować ciemierniki?

 • Stanowisko: półcieniste i cieniste, osłonięte od wiatru
 • Gleba: próchnicza, wilgotna z dużą zawartością wapnia
 • Nawożenie: nawóz wieloskładnikowy

Zimokwiat wczesny

Zimokwiat wczesny to średniej wielkości drzewo charakteryzujące się dzwoneczkowymi kwiatami. Zewnętrzna strona płatków zimokwiatów ma barwę żółtą, natomiast od środka zdobi je purpurowy kolor.

Zimokwiat wczesny zaczyna kwitnąć na początku lutego. Drzewo to jest bardzo odporne na niskie temperatury (nawet -20 C), dlatego nie trzeba okrywać go dodatkowymi materiałami.

Jak sadzić i pielęgnować zimokwiaty wczesne?

 • Stanowisko: nasłonecznione
 • Gleba: uniwersalna, bogata w składniki mineralne (zobacz tutaj)
 • Nawożenie: brak

Kalina wonna

Kalina wonna to krzew osiągający maksymalnie 3 m wysokości. Cechą charakterystyczną tej rośliny są kwiaty – na początku mają intensywny różowy kolor, który z każdym dniem jaśnienie, aż w końcu staje się zupełnie biały.

W zależności od odmiany kalina wonna zaczyna kwitnąć na przełomie stycznia i lutego lub w marcu. Jest bardzo odporna na mrozy i nie wymaga okrywania dodatkowym materiałem.

Jak sadzić i pielęgnować kaliny wonne?

 • Stanowisko: nasłonecznione, półcieniste
 • Gleba: kwaśna lub obojętna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna
 • Nawożenie: naturalny kompost co 3–4 lata

Jaśmin nagokwiatowy

Jaśmin nagokwiatowy to pnącze osiągające do 3 m wysokości. Roślina ta wypuszcza bardzo dużo drobnych żółtych kwiatów, wyróżniających się na tle śniegu.

Niektóre odmiany jaśminu zaczynają kwitnąć już w październiku. Choć jest odporny na ujemne temperatury, w wyniku dużych mrozów jego kwiaty mogą odpaść od łodyg.

Jak sadzić i pielęgnować jaśmin nagokwiatowy?

 • Stanowisko: nasłonecznione, półcieniste
 • Gleba: obojętna lub zasadowa przepuszczalna, żyzna, sucha
 • Nawożenie: brak

Chcesz wiedzieć więcej o sadzeniu i pielęgnacji roślin? Wejdź na stronę www.ziemovit.pl i poznaj wszystkie tajniki ogrodnictwa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *