Jesienne sadzenie cebulek roślin. Kiedy, co i jak?

Jesienne sadzenie cebulek roślin. Kiedy, co i jak?

 

Jesień to czas na sadzenie wielu sadzonek kwiatów, które zakwitną i ozdobią nasz ogród w wiosenne dni. To najlepszy okres, by posadzić tulipany, hiacynty oraz m.in. narcyzy. Jak się za to zabrać? Poniżej znajdziesz odpowiedź na najważniejsze zagadnienia związane z tym tematem.

Kiedy posadzić sadzonki?

Cebulki kwiatowe sadzi się jesienią, głównie od sierpnia do października. Dokładniej narcyzy sadzi się od końca sierpnia do połowy września. Także w drugiej połowie września należy posadzić hiacynty. W okresie od połowy września do połowy października sadzi się tulipany.

Na co zwrócić uwagę kupując sadzonki?

Przy zakupie sadzonek,  należy zwrócić uwagę głównie na to, czy nie mają pleśni lub innych oznak chorób, które często towarzyszą cebulkom roślin. Dobrze jest także, by sadzonka nie wypuściła jeszcze liści i była „goła”.  Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by sadzonka nie miała wypuszczonych korzeni.

Jak przygotować miejsce do posadzenia roślin?

Odpowiednie miejsce do posadzenia sadzonek musi być przede wszystkim pozbawione wszelkich chwastów. Dla każdego ogrodnika jest to rzecz oczywista. Ziemia powinna być kombinacją gliny, piasku oraz kompostu.  Trzeba ją także przekopać. Pamiętajmy, że najlepsze pH dla roślin cebulkowych wynosi ok 7.

Jak posadzić sadzonki?

Przed posadzeniem sadzonek, należy spryskać je środkiem grzybobójczym.  Jest to bardzo ważna czynność podczas sadzenia każdej rośliny. Sadzonkę, na głębokość jej trzykrotnej wysokości sadzimy korzeniem do dołu. Z reguły nie ma z tym najmniejszego problemu, jednak warto o tym przypomnieć. Jako, że sadzimy cebulki zimą, w  sytuacji, gdy temperatura spadnie do ok – 5 stopni, musimy przykryć  miejsce np. suchymi liśćmi lub stroiszem.

Do prawidłowego rozwoju roślin, oprócz czasu, potrzebne nam będą odpowiednie narzędzia do pielęgnacji, takie jak konewki czy grabki. Warto jest zainwestować w te o najwyższej jakości, gdyż z pewnością będą nam służyć przez długie lata.

Piękny ogród wymaga cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji. Jednak wart jest wielu działań, gdyż wiosną i latem zachwycą nas swoimi barwami i wspaniałym wyglądem.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *