Kiedy sadzić drzewa i jak sadzić rośliny?

Kiedy sadzić drzewa i jak sadzić rośliny?

Sadzenie roślin i drzew to jedna z podstawowych czynności z życia każdego ogrodnika. Dziś przedstawiamy kiedy najlepiej zasadzić poszczególne rodzaje drzew i jak zabrać się za sadzenie roślin.

Kiedy zasadzić drzewa i krzewy
W zależności od rodzaju krzewów i drzew, należy je sadzić w różnych sezonach. Drzewa liściaste, takie jak brzoza czy klon z gołymi korzeniami warto sadzić jesienią. Także jesienią warto posadzić krzewy róż. Podobnie będzie z drzewami i krzewami owocowymi, dla których najlepsza pora do przełom października i listopada. Drzewa oraz krzewy iglaste najlepiej przyjmują się w sierpniu i we wrześniu.

Mając niewielki ogród wybierajmy drzewa, które dochodzą co najwyżej do 8 metrów. Dzięki temu unikniemy komplikacji z ich odpowiednim wzrostem i pielęgnacją.

W przypadku roślin ozdobnych w pojemnikach  można je sadzić praktycznie przez cały rok (pod warunkiem, że ziemia nie jest zamarznięta).

Jak sadzić rośliny
Sadzeniu roślin najbardziej sprzyja wiosna lub jesień. Wtedy mamy do czynienia z najlepszymi warunkami potrzebnymi do zaklimatyzowaniu się sadzonek w naszych ogrodach. Sądząc rośliny powinniśmy pamiętać o kilku istotnych informacjach. Po pierwsze, zwróćmy uwagę na bryłę korzeniową. Jest to ważne w związku z wykopaniem odpowiedniej wielkości dołu.  I tak, szerokość dołu powinna być od niej o około 80% szersza (na glebach gliniastych zaleca się kopanie dołu trzykrotnie szerszego niż średnica bryły) oraz o 15% głębsza. No dobrze, jeśli mamy już dół przechodzimy dalej. Odkładamy z domu ziemię próchniczą na bok, a na dnie ubijamy ziemię (można zalać dodatkowo wodą). Następnie umieszczamy w niej roślinę. Jeśli roślina jest chroniona drucianą siatką zdejmijmy jedynie jej górną część (dolna część po pewnym czasie sama ulegnie rozłożeniu). Wkładając roślinę do dołu zostawmy jedynie 1-3 cm bryły nad poziomem gruntu. Kolejno dajemy warstwę jałową i zasypujemy dół odłożoną ziemią próchniczą. Robiąc to, możemy zagęszczać poszczególne warstwy ziemi wodą.

Przy sadzeniu roślin ważną rzeczą jest to, by nie sadzić ich zbyt gęsto. W takich przypadkach, rośliny mającą większą siłę wzrostu mogą przysłonić delikatniejsze okazy.

Ważną kwestią jest również to, że w pierwszym roku po posadzeniu roślin nie trzeba ich nawozić. Potrzebne im będzie regularne podlewanie i odchwaszczanie.

rosliny

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *