Lawendowy ogród

Lawendowy ogród

Lawenda to roślina bardzo lubiana i popularna wśród ogrodników. Nie tylko pięknie wygląda, ale także roztacza bardzo przyjemny zapach, także po zasuszeniu. Możemy jej wtedy używać, jako naturalnej ozdoby naszych mieszkań, a także dodatek do szaf odstraszający mole, dzięki intensywnej woni.  

 

Czym cechuje się lawenda? Jest to roślina zimozielona, która rośnie do wysokości  od 30 do 80 cm. W sklepach możemy zakupić zarówno nasiona, jak i lekko podrośnięte sadzonki. Warto dodać, że istnieje kilka gatunków lawendy. Różnią się one przede wszystkim kolorem kwiatów. Mogą one być nie tylko lawendowe, ale także białe, różowe i różnych odcieniach fioletu. Okres kwitnienia przypada na lipiec i trwa nawet do września.

Jakie wymagania ma lawenda? Aby cieszyć się pięknym, kolorowym lawendowym ogrodem, musimy naszym roślinom zapewnić odpowiednie warunki uprawy. Najważniejsze jest dość przepuszczalne i lekkie podłoże. Najlepiej będzie się sprawdzała ziemia wapienna. W żadnym wypadku nie może być to ciężka, gliniasta i bardzo mokra gleba. Optymalnym stanowiskiem będzie miejsce słoneczne, ciepłe, nawet suche, ponieważ lawenda jest odporna na suszę i wysokie temperatury. Na wiosnę warto podciąć stare pędy, by roślina się pobudziła i wypuściła nowe. Przez cały rok powinno się też stosować nawóz, by latem móc cieszyć się pięknymi kwiatami.

Lawenda to roślina, którą możemy uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie w doniczce. Wtedy należy pamiętać przede wszystkim o tym, by donica miała otwory odpływowe oraz odpowiedni drenaż, by nie przelać rośliny. Na zimę trzeba zabezpieczyć doniczkę oraz górną część lawendy lub, jeśli mamy miejsce, wstawić ją do domu. Na balkonie lawenda będzie pięknie prezentować się w towarzystwie iglaków i kolorowych bylin.

Czego unikać? Przede wszystkim zbyt intensywnego podlewania, na które lawenda jest wręcz uczulona. Może ono, bowiem prowadzić do rozwinięcia się różnych chorób grzybiczych. Unikajmy też cienia, który również negatywnie wpływa na tę roślinę. Niestety lawenda jest wrażliwa na niskie temperatury, więc zimą wymaga zabezpieczenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *