Makramy – kwietniki ze sznurków

Makramy – kwietniki ze sznurków

Prezentują się niezwykle efektownie i pasują doskonale do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym, boho, czy scandi. Makramy, czyli wiszące kwietniki wykonane z bawełnianego sznurka szturmem zdobywają nasze salony. Można je zobaczyć w coraz większej ilości wnętrz i w mediach społecznościowych. Jeśli szukasz sposobu na powiew świeżości w aranżacji wnętrza, w tej roli doskonale sprawdzi się makrama.

Co to jest makrama?

Pod tą nazwą tak naprawdę kryje się specjalna technika wiązania bawełnianych sznurków. Sposób plecenia zwany makramą znany jest już od starożytności i był i jest stosowany w celu wykonywania biżuterii, torebek i plecaków, mat ściennych i kwietników właśnie. Istnieje wiele rodzajów splotów makramowych o różnym stopniu trudności. W sieci można znaleźć tutoriale zdradzające szczegóły tej techniki, jednak samodzielne wykonanie kwietnika za pomocą splotu makramy wymaga sporo cierpliwości oraz zdolności manualnych.

Wiszące kwietniki

Najpopularniejszymi obecnie typami makram są kwietniki właśnie. Można je podwiesić pod sufitem na ścianie czy różnych elementach wystroju np. półkach. Kwietniki tego typu najczęściej dostępne są w naturalnych odcieniach tzn. białym, beżowym oraz szarym, ale można spotkać także grafitowe oraz wielobarwne. Te w naturalnych kolorach doskonale komponują się z pomieszczeniami urządzonymi w stylu skandynawskim, rustykalnym i boho, ponieważ ich jasna barwa i naturalny bawełniany sznurek idealnie wpisują się w estetykę tych sposobów aranżacji wnętrz.

Uprawa kwiatów w makramach

Szczególnie efektownie w makramach wyglądają rośliny pnące np. bluszcz pospolity, scindapus złoty, filodendron czy stefanotis. Pędy roślin mogą swobodnie opadać z doniczek, tworząc zielone kaskady. Taki element dekoracyjny pozwoli ci poczuć się w swoim domu niemalże jak w dżungli. Bardzo ciekawie wyglądają także sadzonki sukulentów i kaktusów umieszczone w szklanych słoikach i zawieszone w makramach.

Uprawa kwiatów ozdobnych w makramach to świetny sposób na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na rośliny. Jeśli na twojej podłodze czy meblach nie znajdziesz już skrawka podłogi na kolejną doniczkę, podwieszając makamę pod sufitem efektownie ozdobisz wnętrze i zaoszczędzisz cenną przestrzeń. Więcej o roślinach ozdobnych w aranżacji wnętrz oraz innych dekoracjach,  przeczytasz na http://feszyn.com/dekoracje-wnetrz-ktore-nigdy-wyjda-mody/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *