Miejski balkon jak prawdziwy ogród, czyli jak odmienić rzadko wykorzystywaną przestrzeń w miejsce letniego relaksu

Miejski balkon jak prawdziwy ogród, czyli jak odmienić rzadko wykorzystywaną przestrzeń w miejsce letniego relaksu

Dobrze urządzony balkon to wizytówka nas i naszego mieszkania. Nie trzeba być specjalistą-florystą, by stworzyć piękny balkon miejski. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku prawidłach.

Szczęśliwi, którzy mogą cieszyć się pięknem własnego ogrodu! Pomyślmy tylko, jak zazdrosnym okiem patrzymy na wypoczywających na działce sąsiadów. W słoneczny dzień pakują samochód i wyjeżdżają trochę popracować i trochę poodpoczywać na świeżym powietrzu, a wieczorem wracają uśmiechnięci z koszem owoców czy warzyw z własnego małego warzywnika.

Nie spodziewasz się nawet, jak łatwo możesz urządzić przestrzeń własnego mieszkania, by znaleźć w niej miejsce relaksu pod gołym niebem. Wystarczy, że masz balkon! Jeśli jest to duży i przestronny taras możliwości aranżacji jest całe mnóstwo. Jeśli dysponujesz niewielkim balonem, to ogranicza Cię jedynie przestrzeń – nadal możesz stworzyć przyjemną strefę relaksu. Zobacz tutaj inspirujące aranżacje miejskich balkonów.

Odrobinę bliżej natury będziemy, otaczając się roślinami czy kwiatami. Duże drzewa ogrodowe możemy zastąpić dostępnymi na rynku wersjami karłowymi, które wprawdzie nie dają tak obfitych plonów, ale każdego dnia cieszą oko. Kwiaty mogą rosnąć wszędzie, większość odmian ogrodowych może rosnąć w donicach, więc sadźmy je do różnych pojemników i radujmy się kolorami i zapachem lata. Jeśli do sadzenia użyjemy donic wykonanych z naturalnych surowców: gliny, kamienia, ceramiki czy drewna, o różnej wielkości i barwie możemy osiągnąć przyjemny efekt naturalnego miszmaszu.

Nawet na balkonie możemy pokusić się o oświetlenie, tym bardziej, jeśli planujemy spędzać na nim długie wieczory. Niekoniecznie oznacza to zmiany w instalacji elektrycznej. Wystarczy zakup lamp solarnych lub oświetlenia na baterie. Efektowna i stylowa oprawa będzie akcentem w aranżacji przestrzeni. Całość powinny wieńczyć wygodne i wytrzymałe meble ogrodowe.

Dlaczego ogrodowe? Bo o typowo „balkonowych” meblach się nie mówi. Ważne, by przystosowane były do ciągłego wystawienia na powietrze, czyli wytrzymały zmieniające się warunki atmosferyczne. Na rynku dostępne są modele z drewna, ratanu oraz tworzyw imitujących naturalne surowce (więcej informacji o wyposażeniu balkonu oraz jego aranżacji pod tym adresem). Do małej przestrzeni wybierzmy meble składane, które szybko i wygodnie można schować bądź powiesić na ścianie. Na duże terasy nadają się efektowne kolekcje, złożone niejednokrotnie z różnych modułów. Pamiętajmy o oryginalności, dobrym smaku i wygodzie. Balkon ma być naszym domowym miejscem odprężenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *