Najpiękniejsza ze wszystkich roślin – róża

Najpiękniejsza ze wszystkich roślin – róża

Wiosna to idealny moment na planowanie wyglądu naszego ogródka. Z niecierpliwością poszukujemy zatem w sklepach ogrodniczych najróżniejszych rodzajów sadzonek, które pozwolą nam uzyskać spektakularny efekt w naszym przydomowym ogródku.

W śród kwiatów wybieramy oczywiście takie, które cieszą szeroka gamą kolorów i ciekawym kształtem płatków. Spośród drzewek wyszukujemy z kolei tych, które dadzą nam w przyszłości nasze ulubione owoce. Jak natomiast wygląda sprawa krzewów? Czyli tych roślin, które są nieco większe od kwiatów, a mniejsze od drzew?

W tej kwestii ewidentnie prowadzi różnego rodzaju róża, czy to ta o charakterystycznych czerwonych płatkach czy niewinna biała. Odmian tego pięknego krzewu jest bardzo dużo, stąd tak wielu miłośników tych niebagatelnych roślin.

Kilka informacji praktycznych

Róże to taki typ roślin, które z reguły sadzi się raz. Później pozostaje już tylko odpowiednia pielęgnacja.

Róże dobrze jest sadzić jesienią, występują jednak rodzaje róż piennych , które możemy aranżować w ogrodzie również w marcu lub kwietniu.

Jeśli chodzi o same sadzonki to warto wybierać krzewy jednoroczne. Istnieje bowiem znacznie większe prawdopodobieństwo ich dobrego ukorzenienia oraz szybkiego wzrostu.

Podczas zakupu:

  • Wybierajmy takie sadzonki, które posiadają mniej więcej dwa nieuszkodzone, mocne pędy,
  • Zwróćmy uwagę na korzenie, dobrze jeśli ich ilość będzie dość duża i silnie rozgałęziona,
  • Eliminujmy te sadzonki, których korzenie posiadają szary odcień.

Sadzenie

roza

Jest to chyba najważniejszy element w całej zabawie z naszą różą. Jeśli zasadzimy ją dobrze będziemy cieszyli się jej pięknym wyglądem na długie lata. Pamiętajmy zatem, że przed włożeniem sadzonki do ziemi, należy jej korzenie moczyć kilka godzin w wodzie. Następnie usunąć cienkie pędy i wszelkie uszkodzone odnogi.

Wreszcie wybierzmy dla naszej roślinki dobrze nasłonecznione miejsca naszego ogrodu.

Pielęgnacja róży opiera się właściwie głównie na jej odpowiednim przycinaniu. Usuwamy wszystkie słabe i chore pędy, złamane oraz te uszkodzone przez mróz.

Dodatkowo naszą różę możemy także nawozić, warto w tym celu posiadać niewielki kompostownik. Idealnym momentem do nawożenia jest wczesna wiosna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *