Najpotrzebniejsze narzędzia ogrodowe

Najpotrzebniejsze narzędzia ogrodowe

Planujesz na wiosnę założenie przydomowego ogródka? A może masz działkę, którą warto ,,ożywić”? Grudzień to dobry czas na przygotowanie się do tego wyzwania. Jest teraz chwila, by zrobić ogrodnicze zakupy, a listę najpotrzebniejszych narzędzi dopisać do spisu świątecznych prezentów.
Przede wszystkim, zanotuj sobie wymiary swego ogrodu. Ułatwi to wstępny podział na grządki i poszczególne parcele oraz da względny obraz działkowych możliwości. Poza krzewami owocowo-ozdobnymi – z pewnością – warto będzie zainwestować w sadzonki, przydatne na co dzień: w szczypiorek, pietruszkę, koperek… Modnym staje się hodowanie krzaku borówki amerykańskiej – to smaczny dodatek do wielu dań. Niestety, wiedzą też o tym ptaki, które niszczą wiele z naszych szczepek.
Zamiast nawozów sztucznych, zaleca się odkładanie pryzmy kompostowej – już po roku jej magazynowania, uzyskamy świetny nawóz pod wszystkie uprawy. Rzucajmy więc na wspólną górkę chwasty, odpadki, obierki z warzyw i owoców.
Na każdej działce przyda się kawałek trawnika – dzieci będą miały miejsce do zabawy, a my zyskamy teren na rozstawienie leżaków czy rozpalenie grilla. Zorientujmy się, jakie kwiaty najlepiej sadzić na młodej, nieuprawianej jeszcze ziemi. Dobrym pomysłem jest wiosenny wysiew poziomek oraz truskawek. Można też kupić ich gotowe sadzonki, rosnące w doniczkach.
Z narzędzi, zainwestować należy w łopatkę, grabie, szczypce, parę wiaderek, konewkę, nożyce, małą drabinę, niedużą taczkę. Do tego dołączamy buty i rękawice do pracy w ogrodzie. A może i jakiś fachowy poradnik? Najwięcej przydatnych informacji znajdziecie w Internecie, bo wielbicieli ogrodnictwa przybywa i ludzie chcą dzielić się swymi doświadczeniami na rozmaitych forach lub blogach.
Co ciekawe, już po pierwszym sezonie działkowca, dostrzeżemy, że znacznie poprawił się nasz stan zdrowia. Praca na świeżym powietrzu, troska o ziemię i jej płody, wzmacnia organizm, wycisza nas, a nade wszystko daje wielką frajdę oraz satysfakcję. Polecamy więc to super hobby!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *