Nasiona i cebulki – jakie wybierać?

Nasiona i cebulki – jakie wybierać?

Aby nasz trawnik był ładny i wytrzymały koniecznie jest dobranie odpowiedniej mieszanki nasion. Podobnie jest z cebulkami – aby wyrosły z nich piękne i dorodne kwiaty musimy wybrać te najlepsze. Nie zawsze wiemy jak to zrobić, dlatego podpowiadamy jakie nasiona i cebulki powinniśmy kupować.

Przed wyborem  nasion na trawnik musimy się dobrze zastanowić w jaki sposób będzie on użytkowany. Różne mieszanki traw maja różne cechy użytkowe. Różnią się odpornością na użytkowanie, barwą, tempem wzrostu czy też tolerancją na zaciemnienie. Nie poleca się kupowania jednego gatunku trawy – raczej nie sprawdzi się on w naszych warunkach klimatycznych. Mieszanki nasion mają to do siebie, że lepiej się przystosowują i są odporniejsze na anomalie pogodowe.


nasiona

Ze względu na przeznaczenie wyróżniamy trzy podstawowe mieszanki nasion trawnikowych:

  • Mieszanki ozdobne, czyli po prostu dekoracyjne – mają piękną barwę, trawnik jest delikatny i miękki. Wymaga częstego koszenia i podlewania, bardzo źle znosi deptanie. Mieszanka dekoracyjna zawiera nasiona czerwonej i owczej kostrzewy, mietlicy pospolitej oraz wiechlinę łąkową.
  • Mieszanki uniwersalne –  najczęściej stosowane w ogrodach przydomowych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że sprawdzają się praktycznie na każdej glebie, a także w warunkach średniego i dużego nasłonecznienia. Trawnik z takiej mieszanki jest odporny na deptanie, jest łatwy w pielęgnacji. Zawiera nasiona kostrzewy czerwonej, życicy trwałe oraz inne odmiany traw.
  • Mieszanki użytkowe, czyli sportowe – są zarówno wytrzymałe, jak i bardzo ładne. Niestety są dosyć drogie oraz wymagają specjalnej pielęgnacji. Mieszanka użytkowana zawiera głównie nasiona życicy trwałej, kostrzewy czerwonej oraz rajgras angielski.

Przy wyborze cebulek powinniśmy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak wielkość i jędrność, bowiem właśnie takie są te najlepsze. Zdecydowanie nie zaleca się kupowania na których dostrzeżemy jakiekolwiek pęknięcia lub uszkodzenia. Dobrym wyborem nie są też cebulki które nie mają łusek okrywających i pojawiają się na nich plamy i przebarwienia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *