Nawóz domowej roboty

Nawóz domowej roboty

Nasze kwiaty także potrzebują odpowiedniego odżywienia. Najlepiej sprawdzają się oczywiście nawozy, które kupimy w centrach ogrodniczych. Ale oprócz tego, możemy samodzielnie wykonać odżywkę kwiatową w domu. Z czego zrobimy taki naturalny nawóz?

Do wykonania naturalnego, domowego nawozu wykorzystać możemy produkty, których sami na co dzień używamy. Jedne mają działanie odżywcze, inne skutecznie odstraszą różnego rodzaju szkodniki. Oto niektóre z nich.

Zwykłe drożdże spożywcze sprawiają, że rośliny szybciej i bujniej rosną. Wystarczy resztkę z upieczenia ciasta czy pizzy, rozpuścić w ciepłej wodzie i podlać kwiaty.

Świetne właściwości mają też jajka. Nie chodzi tu jednak o to, by wlewać do doniczki surowe jajko. Wystarczy podlać kwiaty wodą, w której jajo gotowaliśmy. Przydadzą się też skorupki. Pokruszone wkładamy je bezpośrednio do ziemi lub zalewamy i po dwóch tygodniach podlewamy taką miksturą rośliny. Dzięki temu dostarczymy im wapnia i wzmocnimy. Uważajmy jednak, bo nie wszystkie kwiaty lubią nadmiar wapnia i skutek będzie odwrotny.

Dla nich odpowiednim nawozem będą fusy od kawy. Zakwaszą ziemię i spowodują, że kwiaty będą rosły bujne. Wystarczy raz na dwa tygodnie wsypać trochę fusów na wierzch i lekko wymieszać z ziemią.

Przydać się mogą również fusy po herbacie. Wysypane po wierzchu będą skutecznie odstraszać owady. Dobrze sprawdzaja się napary z herbatek ziołowych, którymi możemy podlewac nasze rośliny, a nawet spryskiwać. Będą bujniej rosły, a ziemia się odkazi.

Jeśli masz akwarium, wymieniając w nim wodę, nie wylewaj starej. Podlej nią kwiaty. Taka woda doskonale użyźni ziemię.

Mleko, także rozcieńczone wodą, wlane do doniczki, sprawi, że rośliny będą miały soczyste barwy.

Świetną odżywką dla roślin kwitnących i doniczkowych będzie rozcieńczone wodą piwo oraz woda, w której rozmrażaliśmy mięso.

Do podlewania nada się też woda po gotowaniu ziemniaków oraz taka, w której przez jakiś czas moczymy skórkę od banana. Będzie ona bogata w sole mineralne, ale jednocześnie nie będzie tak twarda, jak woda z kranu.

Skutecznymi odstraszaczami będą czosnek, cebula oraz popiół po papierosach. Wystarczy jeden z tych produktów umieścić w doniczce i problem z owadami i szkodnikami z głowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *