Nawożenie roślin balkonowych

Nawożenie roślin balkonowych

Pięknie kwitnące, zdrowe rośliny balkonowe stanowią niezastąpioną ozdobę naszego mieszkania. Ich pielęgnacja jest bardzo prosta, a efekty wspaniałe. Warto więc poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z zasadami nawożenia kwiatów.

Różne formy nawozów

Nawozy do roślin balkonowych dostępne są w formie płynu, tabletek, granulek i pałeczek. Niektóre z nich działają bardzo powoli, co sprawia, że możemy ich użyć zaledwie raz lub dwa razy w sezonie. Inne działają zdecydowanie szybciej, ale za to krócej. Z tego powodu konieczne jest częstsze nawożenie: raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, w zależności od stężenia produktu. Do pierwszej grupy należą nawozy w formie sypkiej, z których składniki odżywcze uwalniają się podczas podlewania. Druga grupa to nawozy płynne – rozprowadzone w wodzie substancje są szybko i łatwo wchłaniane przez rośliny, dając doskonałe, choć krótkotrwałe efekty. Po zużyciu składników odżywczych kwiaty potrzebują kolejnej dostawy nawozu.

Czym odżywiać rośliny?

Każdy kwiat potrzebuje nieco innego sposobu pielęgnowania, innych warunków glebowych i innych substancji odżywczych. Zatem wybór odpowiedniego nawozu uzależniony jest od gatunku rośliny. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad. Rośliny obficie kwitnące należy odżywiać nawozami z dużą zawartością fosforu – natomiast obecność potasu sprawia, że pąki nie opadają po deszczu. Jeśli w balkonowych doniczkach hodujemy drzewa i krzewy, ograniczamy porcje nawozu, aby nie rosły zbyt szybko. Niekiedy decydujemy się na założenie miniaturowego ogródka warzywnego na balkonie lub parapecie. W takiej sytuacji wskazany jest nawóz organiczny.

Kiedy nawozić?

Ostatnią kwestią dotyczącą nawożenia roślin balkonowych jest to, kiedy zacząć wzbogacanie gleby w doniczkach o dodatkowe środki odżywcze. Otóż składniki zawarte w glebie kupowanej w sklepie ogrodniczym wystarczają na około półtora miesiąca. Po tym czasie wskazane jest rozpoczęcie nawożenia. W przeciwnym razie rośliny zaczną głodować i nie zakwitną lub pokryją się dość ubogimi i słabymi kwiatami.

 fachwerkhaus-414261_1280

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *