Ogrodowy minimalizm w najlepszym wydaniu

Ogrodowy minimalizm w najlepszym wydaniu

Ogród w stylu japońskim cechuje prostota, elegancja oraz naturalność. Dzięki temu cieszy się on niesłabnącą popularnością nie tylko wśród entuzjastów kultury i filozofii Dalekiego Wschodu, lecz przede wszystkim wśród ludzi, którzy kochają spokój i harmonię.

Tego typu ogród ma przede wszystkim naśladować przyrodę, a nie starać się ją za wszelką cenę ujarzmić. Dlatego też należy go pielęgnować w taki sposób, by jak najlepiej ukryć działania człowieka.

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich: te najbardziej znane to karesansui (ogród ze żwirem, wyobrażającym wodę, głazami symbolizującymi wyspy i piaskowymi „falami”) oraz tsukiyama (stawy przedstawiają w nim morza, strumyki rzeki, a małe pagórki góry).

Widzimy więc, że ogród rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni bardzo dokładnie odwzorowuje fragmenty japońskiego krajobrazu. W tym przypadku naprawdę każdy element ma swoje znaczenie. Bardzo ważnym składnikiem podobnego ogrodu jest np. symbolizująca życie i ruch woda.

Pod postacią malowniczych kaskad przelewa się ona z jednego oczka wodnego do drugiego, a jej cichy szmer koi i uspokaja (częstym widokiem są też przerzucone ponad akwenami wodnymi mostki z drewna). Wodę może uosabiać również nieregularna, pofalowana plama jasnego żwiru.

No właśnie – w tego rodzaju ogrodzie nie może zabraknąć kamieni, mających nam przypominać o stałości natury (płaskimi otoczakami możemy wyłożyć np. ścieżki, które nie powinny się ze sobą krzyżować). Charakterystycznymi elementami są także dzwony wietrzne oraz kamienne latarnie.

Do ogrodu japońskiego idealnie pasują takie krzewy oraz drzewa, jak np. magnolie, azalie, jaśminowce, sosny japońskie, drobnokwiatowe czy czarne oraz oczywiście pięknie kwitnące wiśnie. Miniaturowe drzewka i krzewy często uprawiane są w płaskich pojemnikach (tzw. drzewka bonsai).

Kolorem, który dominuje w ogrodzie japońskim jest zieleń. Nie ma tu miejsca na pstrokate klomby i rabaty – kwiaty (chryzantemy, lilie, lotosy, astry, peonie, kamelie czy storczyki) traktowane są bardziej jako dodatek, subtelnie uzupełniający całą kompozycję.

Nie da się ukryć, że taki ogród wymaga znacznych nakładów czasu i wysiłku, ale ostateczny rezultat wart jest każdych trudów. Zawsze też możemy zwrócić się do specjalisty lub po prostu zdecydować się na ogródek, przy tworzeniu którego wykorzystamy jedynie niektóre elementy stylu japońskiego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *